V tú mesačnú a chladnú noc pred dvoma rokmi čakal na brehu rieky Tigris Amir Taaki. Loď bola na irackej strane rieky pripravená už niekoľko dní. Bola dostatočne veľká, aby zvládla preniesť obrovský guľomet, samopaly AK-47 a niekoľko bojovníkov.
A. Taaki bol súčasťou povstaleckej skupiny Kurdov a spoločne s dobrovoľníkmi z Británie, USA alebo Kanady trpezlivo čakali na vhodnú chvíľu. Posledné dva týždne strávili v horskom tábore na území kurdských bojovníkov bojujúcich proti Islamskému štátu. A. Taaki sa mali prebrodiť na druhý breh rieky do jednej z najnebezpečnejších vojnových zón. Bol nadšený. „Niečo sa konečne deje. Chystáme sa nájsť Rojavu (Pozn. red.: severosýrska oblasť, ktorú kontrolujú kurdské jednotky),“ povedal v skvelej reportáži magazína Wired.
Šlo o známeho britsko-iránskeho programátora, ktorého časopis Forbes zaradil v roku 2014 medzi Top 30 podnikateľov. IT-čkári a programátori ho považujú za experta, guru a vizionára virtuálnej meny bitcoin. Odjakživa bol aktivistom a odporcom súčasného finančného sveta.
V roku 2014 vytvoril projekt Dark Wallet, ktorým sa dokážu finančné transakcie cez bitcoiny anonymizovať. Majitelia účtov sú cez zložité šifrovanie duchovia. Kým dovtedy sa jeho radikálnosť obmedzila len na budovanie kryptografického softvéru a bitcoinovej komunity, pred doma rokmi bol schopný chytil AK-47 a strieľať džihádistov.
Necelý rok po predstavení beta verzie tejto digitálnej peňaženky náhle zmizol. Nikomu nič nepovedal. Pre komunitu sa jednoducho zo dňa na deň vyparil. Na sociálnej sieti Reddit komunita riešila, či je ešte živý.
V Sýrii strávil 15 mesiacov. „Keď som zistil, že sa v Sýrii deje skutočná anarchistická revolúcia, cítil som, že to musím urobiť. Bol som nútený ísť im pomôcť,“ povedal. Už koncom roka 2014 čítal o Strane kurdských pracujúcich. Ich cieľom je vytvorenie nezávislého, socialistického kurdského štátu s lokálnou vládou založenou na marxizme a leninizme, ktorá ponúka rovnaké práva pre ženy. Tento koncept štátu považoval od začiatku za progresívny a blízky jeho názorom. Keď ISIS vtrhol do mesta Kobani v regióne Rojavy a začal masakrovať tisíce civilistov, ženy i deti, v A. Taakim sa niečo pohlo. Definitívne sa rozhodol vydať do regiónu, aby Kurdom pomohol. Lenže nie všetko sa vyvíjalo tak, ako si predstavoval.
Keď odletel z Madridu do mesta Sulaymaniyah na severe Iraku, okamžite ho zatkla polícia. Vyšetrovala ho ako možného teroristu Islamského štátu. Neskôr ho prepustila a dostal sa ku kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG). Tam sa pripojil k spomínanej skupine cudzincov v horskom tábore, ktorí boli ochotní zabíjať v prospech Kurdov. Bez akéhokoľvek tréningu ho vybavili samopalom, nasadili mu uniformu a poslali na front. Základné vojenské zručnosti mu podali počas prestávok jeho spolubojovníci, keď cestovali na front v nákladných autách. „Ak ste vyzvaný, aby ste bojovali, musíte bojovať,“ povedal pre Wired.
Hoci v reportáži priznáva, že sa nikdy do priamej konfrontácie s ISIS bojovníkmi nedostal a jeho úlohou bolo zabezpečovanie územia, videl množstvo známych s prestrelenou hlavou. Živo si spomína na prebudenie počas jednej noci, keď explodovala bomba vo vedľajšej budove a rozbila okná na ubytovni, v ktorej spal. V panike vstal z postele a na istý čas mal halucinácie. Miestnosť bola plná krvavých tiel a končatín.
Neskôr si človek, ktorý bol zodpovedný za jeho skupinu, všimol jeho technické zručnosti programátora. Po takmer roku sa tak dostal z frontu ku kancelárskeho džobu. Začal trénovať miestnych, ako používať open source softvér a internet, pomáhal tvoriť ideologické osnovy pre všetkých cudzincov, ktorí prišli do Rojavy bojovať, pomohol vybudovať továreň na hnojivá, pracoval na výskumnom projekte solárneho panelu alebo napísal príručku pre cudzincov, ktorí sa snažia učiť p kurdsky, či stál pri tvorbe revolučného magazínu pre mladé ženy, ktoré sú v bojoch v početnom množstve. „Byť v atmosfére, kde všetci tvoria novú spoločnosť, je neopísateľné,“ priznal.
Lenže po čase ho začal lákať opäť život na Západe. Dôvodom boli roztržky v rámci bitcoinovej komunity. Vrcholom bolo, keď sa vlani austrálsky podnikateľ Craig Wright priznal k „otcovstvu“ bitcoinu. Poskytol aj údajné dôkazy, ktoré to potvrdzujú. Doteraz vystupoval pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Lenže pre A. Taakima šlo o podvodníka, ktorý sa chcel zviditeľniť. Po návrate do Británie chce preto dokončiť projekt Dark Wallet, ktorým by mohol pomáhať anonymne financovať kurdské oddiely a oblasť Rojavy. Dark Wallet má byť nástroj fundraisingu, ktorým by sa obišli sankcie od USA a Európy.
Po jeho návrate domov sa dostal však aj do iného nebezpečenstva. Dnes 29-ročného programátora vyšetruje britská polícia a tajná služba, ktorá si nie je istá, či ide o počítačového kódovača, revolucionára alebo teroristu, čo nemôže nik po takom dlhom období v Sýrii vylúčiť.
V pokračovaní článku sa dozviete o takzvanom CSI efekte, ktorým sú nainfikovaní fanúšikovia kriminálnych seriálov, príbeh mladého britského aktivistu Sohaila Ahmeda, ktorý vyrastal v extrémisticky motivovanej moslimskej rodine, ale on ich učenie odmietol, a upútavku na zaujímavý dokument o pornohviezde s názvom Rocco.