Výhodné rádioaktívne bývanie

Bytová kríza v San Franciscu nabrala na intenzite. Priemerná cena vlastného bývania sa v okolí pohybuje na úrovni okolo 1,5 milióna dolárov. Pre bežného smrteľníka to znamená doživotné bývanie v podnájme, hoci ani podnájom si nie vždy môžu dovoliť.

Istý developer sa rozhodol využiť neobývané lodenice v meste a vybudovať tam novú štvrť s 12-tisíc novými domami. Má ísť o finančne dostupné bývanie, jednotlivé byty či domy ponúka od 450-tisíc do 1,5 milióna dolárov. Viaceré z nich už predal alebo sú už rezervované.

Nová štvrť stojí na mieste, kde americké námorníctvo počas studenej vojny dekontaminovalo lode, ktoré boli vystavené rádioaktívnemu žiareniu z jadrových skúšok. Testy pôdy, ktoré vykonali pred pár rokmi, ukázali, že zvyšky izotopov sa v oblasti už nenachádzajú a bývanie na tomto mieste je bezpečné.

Portál Business Insider v investigatívnom článku však poukazuje na to, že testy boli sfalšované a je potrebné ich urobiť znova. Majitelia bytov v lodenici, ako aj tí, ktorí si tam dostupné bývanie už rezervovali, tak majú prirodzene strach o svoje zdravie. Iných zasa trápi to, či bude štvrť hotová a postavená včas aj so všetkým sociálnym vybavením a potrebnou infraštruktúrou, pretože nové testy znamenajú zdržanie výstavby.

Aká je skutočná cena lacného mäsa a najflegmatickejší útek v histórii väzníc

Zdroj: SITA / AP

Náklady na novú abecedu

Kazachstan sa po získaní samostatnosti začiatkom 90. rokov snaží nahradiť všadeprítomnú ruštinu národným jazykom rovnako ako ostatné postsovietske krajiny v strednej Ázii. Proces „derusifikácie“ je často bolestný, pretože napríklad ešte pred 20 rokmi tvorili v krajine etnickí Kazachovia menšinu obyvateľov. Výsledky sčítania ľudu v roku 2016 ukázali, že kazaštinu ovláda len 74 percent občanov krajiny, zatiaľ čo po rusky sa bez problémov dohovoria prakticky všetci (94 percent ľudí).

Kazachovia v súčasnosti tvoria 69 percent z 18 miliónov obyvateľov krajiny, zatiaľ čo k ruskému národu sa hlási len pätina. Tamojší prezident minulý rok oznámil, že krajina s azbukou skončí a do roku 2025 ju má postupne nahradiť latinka, špeciálne upravená pre potreby kazašských hlások.

Prvé verzie novej kazašskej abecedy sú na svete a ľudia, ktorí ju majú používať, ju vnímajú trocha rozpačito. Okrem toho, že kritizujú čudné použitie apostrofov, menší podnikatelia, napríklad majitelia reštaurácií, poukazujú na to, že kvôli novej abecede budú musieť meniť všetky marketingové materiály, obrúsky, jedálne lístky, nápisy na budovách a viacero ďalších drobností za tisíce dolárov.

Aké finančné zaťaženie znamená zmena abecedy na celonárodnej úrovni, vrátane prekladov učebníc, literatúry či zmien v počítačových nastaveniach, sa snaží vyčísliť britský portál BBC. Sedemročný prechod rozdelený do troch etáp zhltne podľa odhadov takmer 220 miliárd dolárov. V analýze sa tiež zamýšľa nad tým, či takáto zmena nie je príliš kontraproduktívna.

Aká je skutočná cena lacného mäsa a najflegmatickejší útek v histórii väzníc

Zdroj: SITA / AP

Fast foodová apokalypsa

Fanúšikovia domáceho stravovania žijú v krutých časoch – prakticky už na každej ulici nájdete bufet, stánok, podnik či reštauráciu, ktorú by sme mohli nazvať fast foodom. Trh je maximálne presýtený a vysoko konkurenčný. A fast food tu bude vždy, len tak nezanikne.

Hoci Business Insider analyzuje americký trh, vývoj rýchleho občerstvenia napreduje po celom svete prakticky rovnako. Nových pobočiek a konceptov pribúda tak veľa a tak rýchlo, že je nemožné, aby si všetci na seba zarobili. Preto je jedna vec nevyhnutná, poukazuje portál – franšízy či prevádzkari budú musieť vo veľkom zatvárať.

Aká je skutočná cena lacného mäsa a najflegmatickejší útek v histórii väzníc

Zdroj: SITA / AP