Väčšina odborníkov súhlasí, že potrebné živiny treba získavať skôr z potravy, nie z doplnkov. V situáciách, keď má človek nedostatok konkrétnych živín a nedokáže ich získať stravou, ale môžu prísť vhod.

Niektorí biohekeri sú pre dlhší život ochotní riskovať a okrem vitamínov užívajú napríklad aj liek rapamycín určený pre pacientov po transplantácii obličiek či s niektorým druhom rakoviny.

Expert na dlhovekosť David Clancy pre Business Insider prezradil, že pravidelne užíva iba šesť z početného množstva dostupných doplnkov. O niektorých čítal vo vedeckých časopisoch, pre iné sa rozhodol po tom, čo krvné testy odhalili ich nedostatok.

Tu je šesť doplnkov, ktoré Clancy denne užíva v nádeji, že mu zaistia dlhý a zdravý život:

Ginkgo biloba

Tradičná medicína sa už roky spolieha na listy stromu ginkgo biloba, pretože obsahujú veľa antioxidantov. Podľa amerického Národného centra pre doplnkovú a alternatívnu medicínu ale neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o jeho priaznivých zdravotných účinkoch.

Clancy aj napriek tomu pravidelne užíva ginkgo už štyri roky, pretože podľa jednej zo štúdii, ktoré si prečítal, pomáha s miernou stratou hmotnosti u mužov trpiacich obezitou. Podľa inej štúdie zas doplnok pozitívne vplýva na kognitívne funkcie ľudí s demenciou.

Rybí olej

Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách pomáhajú znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zmierňujú zápaly, zlepšujú zdravie očí a kĺbov. Vedci ešte s úplnou istotou netušia, či tieto výhody súvisia iba s omega-3 mastnými kyselinami alebo aj s látkami z iných častí rýb v kombinácii s nimi.

„Ak nejete ryby alebo iné morské plody, môže vám doplnok stravy v podobe rybieho oleja pomocť,“ dodal doktor Howard LeWine. Štúdia z roku 2018 napríklad odhalila, že konzumácia jedného gramu rybieho oleja denne neznížila priemerné riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení či rakoviny u 25 871 účastníkov. V prípade skupinky, ktorá si ryby dopriala len výnimočne, ale vedci zníženie rizika zaznamenali.

Horčík

Starnutie často súvisí s nedostatkom horčíka, uviedol Clancy, a preto sa rozhodol doplnok zaradiť do jedálnička. Dúfa, že ním nielen spomalí starnutie, ale aj zlepší kvalitu spánku.

Podľa štúdie z roku 2021 môže udržiavanie zdravej hladiny horčíka pomôcť predchádzať chronickým zápalom. Hoci tento minerál zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii spánku, vedci si nie sú úplne istí, či jeho užívanie dokáže zlepšiť kvalitu spánku.

Vitamín B12

Vitamín B12 je živina, ktorá pomáha pri tvorbe DNA a udržiava krv a nervové bunky zdravé. Vyskytuje sa najmä v živočíšnych produktoch, akými sú mäso, vajcia a mlieko. Podľa Cleveland Clinic trpí v Spojených štátoch nedostatkom horčíka od 1,5 do 15 percent populácie. Nízke hladiny spôsobujú celkovú slabosť či únavu, úbytok hmotnosti, nevoľnosť, zvracanie alebo hnačku, žltnutie kože, bolestivosť jazyka a stratu chuti do jedla.

Väčšina ľudí dokáže všetok potrebný vitamín B12 prijať zo stravy, no užívanie doplnkov môže byť prospešné pre ľudí, ktorí majú problémy s jeho absorpciou alebo ho nedostávajú dostatok zo stravy – napríklad vegáni a vegetariáni.

Kyselina listová

Kyselina listová je iný názov pre vitamín B9, ktorý je dôležitý pre zdravý rast a funkciu buniek najmä počas tehotenstva, keď u bábätiek pomáha znížiť riziko defektov mozgu a chrbtice.

Táto látka sa nachádza v tmavozelených listových zeleninách, fazuliach, hrachu a orechoch, ale aj v ovocí, napríklad pomarančoch, banánoch, melónoch a jahodách.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravie a pevnosť kostí a podporuje aj imunitný a nervový systém. Väčšina ľudí ho získava zo slnka, pretože sa nachádza len vo veľmi málo potravinách. Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť bolesti kostí, únavu, zmeny nálad, oslabenie svalov a kŕče.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Svätý grál dlhovekosti, ktorý má doma možno každý. V jedálničku nechýba ani expertom na zdravie