Biblický príbeh o Adamovi a Eve dlhé veky formoval a ešte stále formuje spôsob, akým ľudia vnímajú otázku zločinu a trestu, morálnej zodpovednosti, smrti, bolesti, manželstva či ľudskosti ako takej vo všeobecnosti. Ľudia obvykle nespochybňujú ideový prínos príbehu, ale skôr jeho doslovné poňatie. Mohli by skutočne dvaja ľudia zaplniť Zem?
Ako jasne vysvetľuje portál Big Think, je to veľmi nepravdepodobné z viacerých dôvodov. Konzervatívne odhady genetikov tvrdia, že celosvetová expanzia ľudí ako dominantného druhu by bola úspešná iba v prípade niekoľkých tisícov jedincov, ktorí by však zároveň museli byť vo vhodnom pomere rozmiestnení medzi Európou, Áziou, Blízkym východom a Afrikou. Na uchovanie vysokej úrovne genetických variácií, akou sa môže chváliť svet v súčasnosti, by dvaja ľudia jednoducho nestačili.
Hypoteticky, ak by sa na Zemi odohrala kataklizma, ktorá by zabila takmer všetkých ľudí, na opätovné vybudovanie ľudskej rasy a zachovanie relatívne zdravej ľudskej spoločnosti by muselo prežiť aspoň 50 jednotlivcov, tvrdí austrálsky doktor Philip Stephens z Durham University.
Zdravý svet potrebuje rozmanitosť génov. Deti narodené rodičom, ktorí sú geneticky úzko spojení, majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť telesnými, duševnými či vývojovými poruchami.
Incesty sú zakázané v takmer všetkých svetových kultúrach z rozumných dôvodov. Štúdia zameraná napríklad na československé deti narodené medzi rokmi 1933 až 1970 ukazuje, že takmer 40 percent tých, ktorých rodičia boli blízki príbuzní, trpeli vzácnymi ochoreniami spôsobenými dvoma kópiami toho istého rodičovského génu.
Ďalším odstrašujúcim príkladom majú byť niekdajšie európske kráľovské rodiny, ktoré v snahe uchovať čistotu svojho rodu uzatvárali partnerské zväzky medzi sebou. Výsledkom však často boli dedičia s častými duševnými a telesnými postihnutiami.
Zdroj: SITA / AP
Draky a globálne otepľovanie
Nasledujúca záložka je ďalšou zo série myšlienkových experimentov „Čo keby...“. Teda ide o veľmi podrobne spracovanú a analyticky poňatú vedeckú odpoveď na vymyslený jav alebo udalosť, ktorá sa v reálnom svete pravdepodobne nikde nestane.
Niekoľkí klimatickí vedci z britských univerzít nasimulovali podnebie a klimatický model sveta z knižnej a televíznej ságy Game of Thrones. Spisovateľ a autor ságy tvrdí, že letá a zimy v jeho fiktívnom svete môžu trvať aj niekoľko rokov.
Počítačovo vymodelované prúdenie vetra či úrovne teplôt v častiach Westerosu a Essosu by podľa klimatológov významne ovplyvňovali načasovanie veľkolepých útokov. Vedci okrem iného nasimulovali aj prípadné globálne otepľovanie, ktoré by spôsoboval nárast emisií oxidu uhličitého z nadrozmerných požiarov lesov a hradov či únik metánu z drakov. Viac podrobností ponúka ich spoločná práca uverejnená na webe.
Zdroj: SITA / AP
Smajlík ako ilúzia empatie
Za posledné roky ľudstvo vytvorilo na prvý pohľad efektívne nástroje na humanizáciu komunikácie na internete – nespočetné množstvo emotikonov a GIF videí. Ich pôvodný účel spočíval v detailnejšom a výstižnejšom sprostredkovaní našej nálady, empatie či myšlienky človeku na druhej strane počítača alebo smartfónu. Pomôcť mali vyriešiť aj zmätky pri používaní internetového sarkazmu a irónie.
V súčasnosti sa však zo smajlíkov stal automatizovaný fetiš, ktorý často neodzrkadľuje reálne pocity odosielateľa. Ako upozorňuje zaujímavý článok na portáli Quartz, keď naše emócie pravidelne transformujeme do malých pohyblivých piktogramov, strácame schopnosť vyjadrovať sa v reálnych situáciách úprimne.
Smajlík je podľa portálu len ilúziou empatie a nadšenia, spôsobuje tiež všeobecný pokles emocionálnej inteligencie. Mladým ľuďom, ktorí tak vyrastajú spolu so smartfónmi, chýba empatia. Ako by sa to dalo napraviť, si prečítajte v nasledujúcom článku.
Zdroj: SITA / AP