Švédska odevná spoločnosť H&M v rámci reorganizácie personálnej štruktúry skrátila vo Švédsku pracovný čas stovkám zamestnancov. V najhoršom prípade niektorým zamestnancom s plným úväzkom ponúkla len päť hodín práce týždenne. Zároveň švédska značka uverejnila desiatky pracovných ponúk bez určenia minimálneho pracovného času.

Právne možným, aj keď neférovým prístupom k pracovníkom, si chce spoločnosť v čase dočasného nedostatku práce zrejme zabezpečiť do budúcnosti flexibilitu vo využívaní pracovnej sily podľa svojej potreby.

KK34 New York - Na archívnej snímke z 31. mája 2013 obchod odevného reťazca H and M v New Yorku. Švédsky odevný reťazec Hennes & Mauritz (H&M) verí, že tú najhoršiu fázu krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu má už za sebou. Naznačujú to výsledky za 3. kvartál jeho finančného roka 2019/2020, ktoré prekonali odhady ekonómov. FOTO TASR/AP 
FILE - In this May 31, 2013, file photo, an H&M store is shown in New York. A German privacy watchdog said Thursday that it is fining clothing retailer
Neprehliadnite

Ekologický prísľub podkopáva greenwashing. H&M sa ocitlo kvôli zavádzaniu zákazníka pred súdom

Podobný osud, ktorému sa nevyhli pracovníci vo Švédsku, môže postihnúť aj zamestnancov na Slovensku. Aj tu zamestnávatelia hľadajú možnosti, ako nastaviť pravidlá tak, aby v čase krízy nemuseli definitívne prichádzať aj o časť pracovníkov.

Napriek tomu, že slovenské pracovné právo poskytuje pomerne silnú ochranu zamestnancom a výrazne limituje zmluvnú voľnosť pracovnoprávneho vzťahu v porovnaní s okolitými krajinami, má zamestnávateľ pár výsad, ktoré môže využiť pri uzatváraní pracovnej zmluvy.

Skrátiť čas alebo prepúšťať

Vzhľadom na skutočnosť, že na pracovnom trhu je v niektorých odvetviach nedostatok pracovnej sily, je pre zamestnávateľa kľúčové, aby mal k dispozícii dostatok zamestnancov.

Súčasne však pri kolísavej hospodárskej situácii, kedy zamestnávateľ očakáva iba dočasný pokles práce, je skrátenie úväzku zamestnanca vhodným riešením pre zamestnávateľa, ktoré mu prinesie zníženie mzdových nákladov.

Navyše, ukončenie pracovného pomeru so zamestnancami zamestnávateľovi neumožňuje reagovať na hospodárske zmeny flexibilne, nakoľko musí počítať aj s plynutím výpovedných lehôt a nezanedbateľným je tiež nárok zamestnanca na odstupné.

Vedenie sa však môže dohodnúť s pracovníkom na skrátení pracovného času.

„To znamená, že zamestnanec bude pracovať menej, preto je to aplikovateľné v prípade, ak sa zamestnávateľovi trvale znížila potreba práce. Rovnako však môže zamestnávateľ pristúpiť aj k zníženiu počtu zamestnancov,“ otvára tému advokátka z advokátskej kancelárie bpv Braun Partners Zuzana Dzilská.

Samovoľné zmeny

Podmienky, ktoré sú dohodnuté v pracovnej zmluve, nemôže zamestnávateľ jednostranne meniť. Ak má teda pracovník v zmluve uvedený rozsah pracovného času, nemôže mu nadriadený pracovný úväzok skrátiť. K zmene potrebuje súhlas zamestnanca.

Existuje však istá výnimka, vďaka ktorej zamestnávateľ dokáže podmienky samovoľne meniť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa