Portál Platy.sk analyzoval, ako sa menili najpopulárnejšie benefity posledných rokov. Až 83,5 percenta respondentov platového prieskumu uvádza, že v súčasnosti majú u svojho zamestnávateľa k dispozícii nejaké benefity. Oproti roku 2018 je to o 5,5 percenta viac.
Najpopulárnejší benefit v posledných rokoch je flexibilný pracovný čas, ktorý môže podľa prieskumu využívať takmer 39 percent ľudí na Slovensku. Prácu z domu má k dispozícii až 35 percent opýtaných. Tieto benefity sú rozšírené hlavne v informačných technológiách, poisťovníctve, telekomunikáciách a poradenstve.
Každým rokom sú Slovensku stále rozšírenejšie aj dovolenkové dni nad rámec zákona. Aktuálne ich zamestnávatelia poskytujú takmer 16 percentám pracovníkov. V rámci regiónov majú extra dovolenku k dispozícii hlavne zamestnanci Bratislavského a Košického kraja.
Za posledné obdobie sa v spoločnostiach značne zvýšil dôraz na well-being. To sa odráža aj v poskytovaných benefitoch. Takzvané „sick-days“, teda preplatené voľno na zotavenie, dostáva v tomto roku takmer 16 percent respondentov. Za posledných 6 rokov je to nárast o 4 percentá.
Príspevok alebo preplatenie regeneračných a relaxačných aktivít ako sú masáže či wellness, má dnes k dispozícii skoro 13 percent opýtaných. Obzvlášť zaujímavá je extra kompenzácia alebo náhrada mzdy pri práceneschopnosti, ktorú v tomto roku môže využiť viac ako 9 percent pracovníkov. Pre porovnanie, v roku 2017 tieto benefity dostávalo iba menej ako pol percenta zamestnancov.
V neposlednom rade sú tu aj stravné lístky. Príspevok na stravu má, samozrejme, každý zamestnanec zo zákona. Benefitom sa stáva až extra príspevok, ktorý je nad tento rámec. Vyššie stravné má v súčasnosti 14,5 percenta pracovníkov. Oproti roku 2017 je to nárast o 5 percent.
Firmám sa osvedčilo hľadanie nových zamestnancov aj v rámci interných kontaktov. Pri otvorenej pozícii majú zamestnanci firmy možnosť odporučiť svojho známeho na danú pozíciu. V prípade úspešného kandidáta tak daný zamestnanec dostane finančný bonus za odporučenie. Ide o takzvaný referral bonus, ktorý môže využiť takmer 18 percent opýtaných.
Väčšina spoločností sa snaží nastaviť benefity podľa potrieb zamestnancov. Takýmito finančnými či nefinančnými možnosťami sa snažia spoločnosti znížiť zamestnancom napríklad aj životné náklady. Taký notebook a telefón na súkromné účely či preplatený paušál môže zamestnancom ušetriť desiatky až stovky eur.
- Dominika Macháčová
Pracuje ako dátová analytička spoločnosti Profesia, kde sa zaoberá najmä dátami o pracovnom trhu. Je absolventkou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, odboru manažérska matematika.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora