Na prvý pohľad nejde o dramatické zvýšenie daňového zaťaženia. No na nových daniach sa na budúci rok majú vyzbierať približne dve miliardy eur. V súčasnom roku sú v rozpočte naplánované daňové príjmy na úrovni takmer 25 miliárd eur. Znamenalo by to, že daňové zaťaženie vzrastie o osem percent.
Nejde o malé peniaze. Stovky miliónov eur pôjdu zo zvýšenia základnej sadzby DPH o tri percentuálne body. Táto DPH sa napočíta na zvýšené náklady, ktorými vláda zaťažila firmy, ako je daň z finančných transakcií, cestné mýto či vyššia daň z príjmu pre mnohé inštitúcie.
Tým, že vláda zaťažuje rastúcimi alebo vysokými spotrebnými daňami viaceré tovary, ich ceny vzrastú pri vyššej DPH ešte viac. Naposledy išlo o sladené nápoje alebo štyri roky po sebe rastúce dane na cigarety. Hoci zámer môže byť správny, ekonomická teória tvrdí, že najviac tým ublíži najchudobnejším.
Práve tí, ktorí majú najhlbšie do vrecka, majú v pomere k svojim príjmom najvyššiu spotrebu zaťaženú daňami. Bohatší ľudia viac sporia alebo míňajú v zahraničí. Ich sa vyššia DPH dotkne najviac pri kúpe luxusných statkov, čo môže vyvolať snahy optimalizovať spôsob nákupu najdrahších položiek.
Tí najchudobnejší sa však vyššej dane vyhnú len ťažko, možno väčšími nákupmi v Česku, kde bude nižšia základná sadzba o štyri percentuálne body. Aby slovenská vláda dokázala aspoň naoko kompenzovať prichádzajúci rast cien, vytvorila novú sadzbu DPH na úrovni päť percent. Dala tam však iba niekoľko potravín, ktoré považuje za „základné“.
Výber základných tovarov sa v mnohých krajinách rôzni. Kým napríklad v Bulharsku sa týka iba chleba a múky, v susednom Rakúsku a Česku ide o takmer všetky potraviny. Na Slovensku by malo ísť iba o vybrané. Ekonóm Viliam Páleník zo SAV povedal, že tam bude bryndza, ale nie syry. Bryndzové halušky preto vyjdú drahšie, keďže päťpercentná DPH sa nebude týkať múky ani vajec. Zaujímavosťou je, že do kategórie patrí kyslá smotana, no sladká nie. Aj zelenina, no ovocie nie.
Napriek tomu, že vláda znížila DPH na úzku skupinu produktov na päť percent, je nepravdepodobné, že ľudia pocítia pozitívny efekt. Naposledy, keď sa tak stalo, išlo iba o dočasný úkaz. Teraz, ak sa zavedie aj na gastrosektor, sa tamojšie ceny citeľne neznížia.
Mnoho firiem si bude musieť do cien preniesť dodatočné náklady nielen z dane z finančných transakcií, ale aj iných vyšších daní – či už daní z príjmu, alebo zo špeciálnych odvodov.