Spoločnosť Tesla dnes už nikomu určite netreba predstavovať. A rovnako ani jej excentrického CEO, Elona Muska, ktorý na seba dokáže aj po dlhých rokoch neustále strhnúť všetku pozornosť. Ako na húsenkovej dráhe to však nie je len s jeho emóciami a činmi. Na základe jeho správania, logicky, neustále kolísajú aj samotné akcie Tesly.

Vo finále je to však úplne jedno! Z dlhodobého hľadiska totiž vidíme, že firme sa extrémne darí! Napokon, pre dôkazy nemusíme chodiť ďaleko. Minulý rok bola totiž Tesla šiestou najhodnotnejšou firmou na svete. A v súčasnosti má trhovú hodnotu takmer 860 miliárd dolárov! Ba čo viac, niektorí experti už teraz tvrdia, že jej hodnota môže v najbližšom období narásť až o 500 miliárd! Dôvod?

Superpočítač DOJO

Vzhľadom na jeho nový počin, ktorým je vlastný superpočítač Dojo, sa predpovediam expertov niet čo diviť. Elon Musk pritom uviedol, že do konca budúceho roka do neho plánuje investovať viac ako miliardu dolárov. Vyzerá to tak, že tento superpočítač dokáže autonómne riadenie posunúť na tak vysokú úroveň, o akej tu hovoríme už naozaj veľa rokov! Dojo sa totiž špecializuje na tréning neurónových sietí a čo je na tom najlepšie, v júli sa už oficiálne dostal aj do výroby. Využívať sa bude do nového typu autonómnych vozidiel. A tie sa budú učiť z videí, ktoré svojimi štandardnými kamerami zaznamenávajú práve autá Tesla. Dojo ich vo svojej neurónovej sieti spracuje a dáta potom použije na učenie nového systému. Len tak mimochodom, to všetko si vyžaduje obrovský počítačový výkon. A ten, okrem iného, značne ovplyvní aj elektrickú sieť.

A tu to máme! To celé nám ukazuje, ako veľmi investori reagujú na kroky firiem spojené s AI. A to dokonca aj vtedy, ak sa jedná o ešte stále nefunkčný projekt. Suma sumárum, prekvapením nie je ani vyhlásenie samotného Elona Muska na jeho sociálnej sieti X. Sám píše o tom, že očakáva, že z dlhodobého hľadiska bude väčšina príjmov Tesly pochádzať z AI či robotov, nie výroby a predaja áut. Realita alebo len ďalšie megalomanské vyhlásenie? To zistíme už v najbližších rokoch.

Čo na to hovorí Google, Apple, Microsoft či Amazon?

Atraktívnosť AI na trhu si veľmi dobre uvedomujú aj ostatné veľké technologické firmy. A samozrejme je im jasné aj to, že ignorovanie trendov si nemôžu dovoliť. Teda minimálne ak nechcú, aby ich v blízkej budúcnosti prevalcovali ich dravší konkurenti. Do AI investujú, prípadne ju aktívne vyvíjajú, všetci technologickí giganti (Google, Apple, Amazon aj Microsoft). Dúfajú pritom v zlepšenie svojich produktov a služieb. A v neposlednom rade, samozrejme aj v zvýšenie svojich ziskov. Kto vymyslí to najlepšie z najlepšieho, komu najviac narastie peňaženka a koho čaká najsvetlejšia budúcnosť? Boj sa ešte len začal a už čoskoro uvidíme, kto bude jeho víťazom.

Rozprávkové bohatstvo pre investorov a firmy?

Asi pre nikoho nie je žiadnym prekvapením, že obrovský potenciál AI majú vo svojom hľadáčiku aj investori rôznych typov a veľkostí. A niet sa čo diviť! Pri predpovediach o budúcnosti autonómneho riadenia či AI totiž vycítili príležitosť veľkého zisku. Napokon, potvrdzujú to aj aktuálne analýzy. Zaujímavý predpoklad vo svojej analýze prejavila napríklad investičná spoločnosť ARK Invest, ktorá sa zaoberá práve tech sektorom. Tá predpokladá, že AI zdvihne do konca roka 2030 produktivitu vo firmách až 4-násobne!. Zároveň, očakáva aj rapídne znižovanie finančných nákladov potrebných na tréning AI modelov. A to už teraz tieto náklady klesajú zhruba o 70 % ročne (z cca 4,6 milióna dolárov v 2020 na 0,45 milióna dolárov v 2022).

Tomáš Meliško

Po ukončení štúdia na 2 univerzitách v Anglicku a následnej kariére v zahraničí v oblasti konzultingu a bankovníctva sa rozhodol vrátiť späť na Slovensko. Po návrate domov pracoval na firemných stratégiách a biznis developmente. Participoval na tvorbe nových služieb pre HB Reavis a pôsobil ako výkonný riaditeľ platformy Symbiosy so zameraním na smart riešenia v kanceláriách. Pomohol tiež spustiť dcérsku firmu Origameo, inovačný hub v Twin City či koncept HubHub v rámci strednej Európy. Aktuálne pôsobí ako výkonný riaditeľ slovenskej spoločnosti InoCloud, v rámci ktorej sa podarilo vyvinúť pokročilú dátovú platformu s vlastným hardwarom a softwarom. Tá je vhodná pre tréning algoritmov autonómneho riadenia, virtuálnych asistentov či veľkých dátových modelov pre vysokovýkonné výpočty pre najnovšie technológie v oblasti umelej inteligencie či simulácií vo vede a výskume.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora