Miera nezamestnanosti v Česku vykázala v októbri podľa očakávania úroveň 3,5 percenta. Česko tak má naďalej najnižšiu nezamestnanosť v celej EÚ. Nezamestnanosť v Česku je nižšia aj ako v Japonsku, čo je učebnicový príklad krajiny s dlhodobo extrémne nízkou mierou nezamestnanosti.

Aj tak je však zrejmé určité ochladzovanie nadmieru prehriateho českého trhu práce. Počet hlásených voľných pracovných miest totiž tento rok v októbri klesol pod úroveň 300-tisíc, a to vôbec prvýkrát od mája 2018. Inými slovami, trh práce v Česku naďalej zostáva prehriaty, avšak najmenej za posledných takmer 4,5 roka. To je prejav ekonomického útlmu, ktorým české hospodárstvo prechádza a ktorý bude ešte viditeľnejší v najbližších mesiacoch a v budúcom roku.

Energetická drahota a všeobecná inflácia a znižovanie kúpnej sily u nás aj v zahraničí, ktoré ich sprevádza, zhoršuje odbytové možnosti českých zamestnávateľov, ktorí ako ostatní súčasne čelia rastúcim cenám energií. Tento dvojstranne nepriaznivý tlak na ich hospodárenie ešte zosilnie v budúcom roku, prečo trh práce v Česku bude ďalej chladnúť.

Nakoniec sa tak bude nielen ďalej znižovať počet voľných pracovných miest, ale začne znateľnejšie narastať miera nezamestnanosti. Tá za tento rok vykáže priemernú úroveň 3,5 percenta, v roku 2023 už to budú celoročne rovné štyri percentá.

Lukáš Kovanda

Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora