Ak sa pozrieme na, ako sa darilo investíciám na rôznych trhoch za posledných 25 rokov, vyznieva porovnanie amerického a amerického finančného trhu výrazne v neprospech Európy. Aj keď zohľadníme infláciu, investícia do amerického indexu S&P 500 za toto obdobie nabrala na hodnote takmer 2,5-krát, kým v eurozóne investície nedokázali získať výnos nad úroveň inflácie a rast cien nad rastom akcií indexu Stoxx 600 vyhral o 18 percent. Inak povedané, investor do amerických akcií indexu S&P 500 zarobil za posledných 25 rokov až 6,5-násobne viac oproti investorovi, ktorý stavil na európske akcie indexu Stoxx 600. Dokonca lepšie ako Stoxx 600 dopadol aj index pražskej burzy, ktorý po odpočítaní inflácie posilnil za dané obdobie o 77 percent.

Priepastný rozdiel spôsobili najmä technologické akcie

Inflácia v krajinách EÚ aj v Spojených štátoch a ďalších častiach sveta vyskočila minulý rok najvyššie za posledných 40 až 50 rokov. To logicky spôsobilo snahu investorov hľadať ochranu svojich financií pred znehodnotením. Všeobecná poučka hovorí, že najväčšiu šancu dlhodobo prekonávať infláciu majú akcie. Neplatilo to však minulý rok a pri analýze posledných 25 rokov, ani v prípade európskych cenných papierov. Výkonnosť hlavného akciového indexu S&P 500 newyorskej burzy bola posledných 25 rokov asi 6,5-násobná v nominálnom vyjadrení oproti indexu Stoxx 600. Investícia Stoxx 600 nedokázala ani len poraziť infláciu a skončila s výnosom nižším o 18 percent. Toto zistenie síce nevyvracia tvrdenie, že investovanie do akcií je jedným z hlavných spôsobov na ochranu proti inflácii, ale zároveň jasne ukazuje, že zásadnú úlohu hrá zvolený investičný trh.

Keď sme sa s kolegami z tímu analytikov Wonderinterest Trading pozreli na dlhodobý trend, jasne sa ukázalo, že akcie amerických firiem sú pre investorov zásadne atraktívnejšie než akcie ich európskych náprotivkov. Odpoveďou môžu byť dva hlavné dôvody. V prvom rade, makroekonomické dáta o vývoji ekonomiky ako celku ukazujú medzi rokmi 1998 – 2022 zásadný rozdiel v produktivite. Kým výkonnosť americkej ekonomiky sa uvedených 25 rokov zvýšila o 70 percent, eurozóna v raste reálneho HDP posilnila len o približne 43 percent. Druhou časťou odpovede s oveľa zásadnejším dopadom je výrazne vyšší podiel technologických titulov zastúpených v oboch indexoch. A to, samozrejme, v neprospech Európy. Akciové tituly rástli nad priemerom celého ekonomického spektra a je to práve technologický sektor, v ktorom americká ekonomika výrazne prekonáva tú európsku.

Vývoj indexu S&P 500 v rokoch 1998 až 2023
Zdroj: Yahoo Finance
Vývoj indexu S&P 500 v rokoch 1998 až 2023

Zásadný rozdiel vo výkonnosti oboch trhov je rovnaký aj pri nižšej inflácii

Zaujímavú „skúšku správnosti“ ukazuje porovnanie s výsledkami analýzy z roku 2021, v ktorej si Flossbach von Storch Research Institute stanovil rovnaké zadanie. Išlo o približne polovičné sledované obdobie (2010-2021), v ktorom chýbali roky s vysokou infláciou na oboch kontinentoch, aké boli zastúpené v našej analýze (2022-2023). Napriek tomu závery tejto štúdie boli podobné. Zatiaľ čo hlavný index newyorskej burzy sa v danom období strojnásobil, Stoxx 600 prešľapoval na mieste. Ako kľúčovú príčinu inštitút označil podiel technologických spoločností: v roku 2010 to bolo 15,7 percenta. V tom istom čase obsahoval index Stoxx 600 len 1,7 percenta technologických akcií. Na konci sledovaného obdobia, teda v roku 2020, podiel technologických spoločností podľa trhovej kapitalizácie v indexe S&P 500 predstavoval 27,7 percenta, zatiaľ čo v indexe Stoxx 600 len 7 percent.

Výkonnejšia ako európsky index je aj pražská burza

Pre lokálne publikum je zaujímavá štatistika pražskej burzy. Výnosy z investovania do akciového indexu pražskej burzy sa za posledných 25 rokov tiež ukázali lepšie ako európsky index Stoxx 600. Inflácia v Českej republike sa od roku 1998 zvýšila približne o 113 percent, avšak hodnota indexu pražskej burzy PX sa za rovnaké obdobie zvýšila z približne 465 bodov na 1350,59 bodu (k 28. augustu 2023). To je nárast o 190 percent. Po zohľadnení inflácie reálna hodnota investície do indexu PX narástla za posledných 25 rokov o približne 77 percent.

Ani toto porovnanie nič nemení na tom, že akciové investície by mali mať v investičnej stratégii preferenčné miesto. Stále platí, že za posledných 100 rokov priemerné zhodnotenie amerického akciového indexu S&P 500 dosiahlo takmer 10 percent, a to po započítaní všetkých poklesov a kríz. Avšak zásadný odkaz tejto štatistiky spočíva práve v americkom akciovom trhu. Ak niečo rozhoduje o miere zhodnotenia, je to výber vhodných investičných nástrojov a trhu, potencionál daných sektorov a správna diverzifikácia portfólia.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora