Zo spotrebiteľských cien rástli najmä potraviny, pohonné hmoty a stavebné materiály. Slovenské domácnosti však najviac ovplyvňuje rast cien potravín a nákladov na bývanie, ktoré predstavujú takmer polovicu ich výdavkov v roku 2022. Medziročný nárast cien bol pri potravinách až 18,7 percenta. Náklady na bývanie narástli o 15,5 percenta.
Podľa údajov portálu Platy.sk bola na Slovensku v júni 2022 priemerná hrubá mzda 1 517 eur v hrubom. V porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2021 teda vzrástla o 8,3 percenta. Pri júnovej miere inflácie však reálna mzda medziročne klesla. A to o 4,9 percenta. Napriek tomu, že mzdy rastú, spotrebitelia si môžu dovoliť nakúpiť menej ako pred rokom. Ceny potravín a služieb dnes rastú omnoho rýchlejšie. O to viac treba rozmýšľať nad tým, do čoho investujeme peniaze, čo nutne potrebujeme a naopak, čo nám v skutočnosti až tak netreba.
Vzhľadom na pekné počasie v lete, veľa ľudí napríklad vymenilo auto za bicykel. Slovenský Štatistický úrad informoval, že ceny pohonných hmôt medziročne narástli až o 43,4 percenta. Výlety autom na dlhú vzdialenosť s jedným pasažierom sa tak momentálne vôbec neoplatia. V týchto prípadoch by ľudia mali zvážiť radšej využitie vlakov a autobusov. Ušetria tak pokojne aj polovicu nákladov na cestu.
Nakoľko to zatiaľ nevyzerá, že by sa rast cien chcel zastaviť, môžeme pre nasledujúce obdobie predpokladať pokračujúci pokles reálnych miezd. Aktuálne môžeme sledovať aj kroky zamestnávateľov, ktorí sa v mnohých prípadoch snažia zmierniť dopady inflácie na svojich zamestnancov prehodnotením miezd či zavedením nových benefitov. Nasledujúce obdobie nám preto zrejme ukáže nové trendy.
- Dominika Macháčová
Pracuje ako dátová analytička spoločnosti Profesia, kde sa zaoberá najmä dátami o pracovnom trhu. Je absolventkou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, odboru manažérska matematika.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora