Nápad ministra práce Erika Tomáša, že ľudia, ktorí odmietnu prácu, môžu stratiť dávku v hmotnej núdzi, verejnosť pochopiteľne zaujal. Pozornosť by vzbudil aj mimo uhorkovej sezóny. Zaujímavé je predovšetkým to, že tému otvoril sociálno-demokratický minister. Keďže je dlhoročným hovorcom a marketingovým odborníkom, môžeme predpokladať, že nápad bol premyslený vrátane vplyvu na verejnú mienku.

Slovenskí futbaloví fanúšikovia povzbudzujú pred zápasom E-skupiny Belgicko - Slovensko na ME vo futbale vo Frankfurte v pondelok 17. júna 2024. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Osem príkladov, ako športové nadanie premeniť na úspech v biznise

Typický sociálno-demokratický volič je určite presvedčený, že štát má pomáhať. No asi nebude ďaleko od pravdy úvaha, že rovnaký volič čaká, že štát bude prerozdeľovať peniaze bohatých smerom k nižšej strednej triede. Ale ak potrebujú pomoc najzraniteľnejší, až taký problém to nie je. Veď určite iba „zneužívajú sociálny systém“. Toľko politické východiská. Samotná myšlienka ministra dáva zmysel najmä v kontexte toho, že na trhu naozaj chýbajú zamestnanci. Pochopiť sa dá aj postoj opozície, ktorá si uvedomuje, že nebude veľa príležitostí kritizovať aktuálnu vládu zľava, a tak sa teraz prirodzene hlučne ozýva.

Prekážok je viac

Téma sociálnych dávok a (ne)ochoty pracovať je však oveľa komplexnejšia a žiada si racionálny pohľad. V prvom rade určite neplatí, že súčasní nezamestnaní dokážu plnohodnotne zaplniť voľné pracovné miesta. Navyše z počtu 80-tisíc voľných pracovných miest je len zhruba desatina vhodná aj pre ľudí bez kvalifikácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa