Pandémia preverila schopnosť vlády Igora Matoviča reagovať v situáciách mimoriadneho ohrozenia zdravia ľudí i firiem. Kľúčovú úlohu v tom zohráva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prezentovaný hlavným hygienikom.
Ten vydáva opatrenia, ktoré vyvolávajú zásadné právne otázky o možnej protiprávnosti. Dôležité bude, ako sa k problému postavia súdy. A hoci to bude boj na dlhé lakte, nemusí byť márny. Mnohí podnikatelia sa snažia domôcť odškodného už celé mesiace.
Patrí k nim napríklad Únia fitnescentier Slovenska, ktorá vytrvalo korešpondovala s kanceláriou premiéra. Tá ju odporučila na rezorty hospodárstva a dopravy a tie zase na kanceláriu prezidentky. To sa opakovalo zhruba 12-krát po sebe.
Financie na odškodné by sa aj našli, ale zobral si to pod „ochranné krídla“ premiér, šance na úspech sa tak pre jeho neschopnosť komunikovať a nachádzať riešenia znížili. Len finančné straty z jari sú podľa únie v miliónoch eur.
Navyše musí podnikateľ pri uplatnení nároku na náhradu škody rozlíšiť, či ju spôsobilo nezákonné rozhodnutie štátneho orgánu alebo nesprávny úradný postup, napríklad ÚVZ SR. V prvom prípade musí byť rozhodnutie zrušené pre nezákonnosť a súčasne musí poškodený podať žalobu na súd. Opatrenia ÚVZ SR štát ako nezákonné nezrušil, prvá možnosť je teda vylúčená.
Advokát Fridrich: Firmy prežívajú absurdné časy. Ich žaloby proti štátu majú šancu uspieť
V druhom prípade, pri nesprávnom úradnom postupe, podmienky odpadajú. Podnikateľ však musí absolvovať tortúru vnútroštátnych prostriedkov nápravy. Môže sa obrátiť na okresný súd, následne na krajský, ďalej na Najvyšší, až potom na Ústavný súd.
Fitnescentrá patria k tým, ktorí sa obrátili na Európsky súd pre ľudské práva. Ten ich sťažnosť prijal a oznámil to slovenskej vláde. Aktuálne sa začína zmierovacia fáza konania, počas ktorej by mohlo dôjsť k dohode štátu s poškodenými, čo niektorí odborníci z praxe už dnes vylučujú.
Navyše ak už vláda uzatvárala či obmedzovala prevádzky, mala vyčísľovať kompenzácie za straty a odškodné, ktoré firmám patrí. To sa nedialo, štát sa z prvej vlny epidémie nepoučil. Podnikatelia negatívne vnímajú hlavne nepredvídateľnosť rozhodnutí vlády a z toho prameniaci chaos, pričom jeho koniec a vhodné riešenia sú v nedohľadne.