Väčšina firiem vo svete, ale aj na Slovensku už v nejakej forme kybernetický útok zažila. Typickým scenárom sú phishingové kampane, zamerané na vylákanie citlivých údajov či hesiel. Aj keď je to relatívne zastaraná metóda infiltrácie, so slabým povedomím o bezpečnosti nie je jednoduché sa proti nej brániť.

Ďalším problémom je závislosť od viacerých technológií, starší typ hardvéru a neschopnosť pohotovo udržiavať operačný systém v najaktuálnejšej podobe. Typický scenár je aj útok typu ransomvér, pri ktorom útočník zašifruje dáta obete tak, aby k nim nemala prístup.

V neposlednom rade je problémom takzvaná slabá vizibilita, teda potreba väčšieho prehľadu o vlastnej sieti. Ak má totiž firma napríklad desiatky či stovky zamestnancov, každý môže mať laptop, niekto aj desktop, a k tomu mobilné zariadenia a servery. Výsledný sumár takýchto zariadení môže byť enormný.

„Zo skúseností, ktoré mám, vidím pozitívny trend v kybernetickej bezpečnosti slovenských firiem. Pandémia a obavy z kybernetickej vojny či medializácia veľkých IT prienikov pomáhajú zvyšovať povedomie o kybernetickej bezpečnosti, čo má pozitívny efekt. Vplyv internetu je ešte významnejší a, samozrejme, aj s tým súvisiace výzvy v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Trh je zahltený riešeniami

Veľa manažérov v menších firmách však stále žije v bubline, v presvedčení, že sú v bezpečí a nie sú pre útočníkov zaujímaví. Pritom útočníci často testujú svoje útoky na náhodných menších obetiach. Problémom sú hlavne chýbajúci ľudia. Nedostatok IT bezpečnostných expertov však nie je len slovenský problém,“ hovorí senior technický špecialista spoločnosti Eset Július Selecký.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa