Považuje ju za jednu z top v Európe, podľa nej aj preto, že nie je byrokratická, ako to počula od slovenských spolužiakov, ktorí zostali doma. „Mali sme veľa možností zapájať sa do rôznych projektov, od začiatku silný networking, ľudský prístup, úžasnú knižnicu, možnosť sami si vytvoriť rozvrh, zaujímavé predmety, kreatívne prístupy, nielen drilovanie,“ počíta výhody školy v Brne. Mesto je podľa nej pre študentský život ako stvorené – množstvo akcií, oveľa menej turistov ako v Prahe. „A je tu lacno,“ dodáva.
Nielen výdavky, ale aj prínos
Na českých vysokých školách v súčasnosti študuje viac než 20-tisíc Slovákov. Využívajú medzivládnu dohodu, ktorá občanom oboch krajín bývalého Česko-Slovenska po rozdelení dala možnosť študovať za rovnakých podmienok, ako majú domáci. Kým Slovákov české školy lákajú, naopak to neplatí. Počty Čechov na slovenských fakultách sa rátajú v stovkách.
Keď o téme vlani písal český časopis Týden, citoval jeden z vtipov, ktoré kolujú o metropole Moravy: „Viete, aké je najväčšie slovenské študentské mesto? No predsa Brno!“ Vypočítal najmä náklady na český štátny rozpočet.
Počet slovenských študentov na Masarykovej univerzite v Brne sa za posledných desať rokov takmer zdvojnásobil
Hoci ministerstvo školstva týždenníku nevedelo odpovedať, koľko český štát stoja, podľa Týdna priemerná dotácia na vysokoškoláka v Česku predstavuje 27 252 korún, teda dvadsaťtisíc študentov predstavuje pri tejto základnej sume pol miliardy korún ročne. Ibaže o financie prichádza aj Slovensko.
Do Českej republiky odchádzajú prevažne jedinci schopní sa uplatniť v cudzine, flexibilní a s dobrými študijnými výsledkami. A ostávajú tam väčšinou aj pracovať. Podľa štúdie Masarykovej univerzity v Brne jeden slovenský absolvent prinesie tisíce ročne na daniach a ďalších výdavkoch, ktoré má v súvislosti s pobytom.
Záujem rastie
Hovorkyňa Masarykovej univerzity Tereza Fojtová pre TREND uviedla, že v tomto roku u nich študuje 5 641 Slovákov. Z celkového počtu zhruba 35-tisíc poslucháčov to predstavuje 16 percent. „Počet slovenských študentov sa za posledných desať rokov takmer zdvojnásobil. V roku 2006 u nás študovalo 2658, najviac ich bolo v roku 2012, spolu 5982, vtedy však na Masarykovej univerzite celkovo študovalo viac študentov, a to vyše 43-tisíc. Takže podiel Slovákov bol zhruba o dve percentá nižší ako v tomto roku,“ spresnila.
S ohľadom na klesajúcu populačnú krivku pristúpila univerzita podľa nej k postupnému znižovaniu prijatých uchádzačov, ale počet Slovákov zostáva rovnaký, a tak podiel na celkovom množstve študentov Masarykovej univerzity sa mierne zvyšuje.
Najväčší záujem majú Slováci o štúdium na fakulte informatiky, kde tvoria takmer polovicu z celkového počtu vysokoškolákov. Veľký záujem je aj o odbory lekárskej a prírodovedeckej fakulty. A prečo je podľa T. Fojtovej univerzita v Brne pre Slovákov taká atraktívna? „Predovšetkým vďaka ponuke študijných odborov, ale taktiež kvôli zázemiu pre štúdium a vedu, do ktorého sme v uplynulých desaťročiach investovali niekoľko miliard korún,“ konštatuje. Priaznivá je aj geografická poloha a dopravná dostupnosť.
Prijímačky do Brna aj na Slovensku
V neposlednom rade je to podľa T. Fojtovej aj záujem Masarykovej univerzity v Brne o študentov zo Slovenska. Preto umožňujú absolvovať prijímacie pohovory v podobe testu študijných predpokladov priamo v Bratislave a tento rok pridali aj ďalšie mestá: Žilinu, Banskú Bystricu a Košice.
„Výhodou z pohľadu uchádzačov je aj plne elektronická prihláška na štúdium a celý rad ďalších nástrojov, ktoré zjednodušujú administratívne úkony spojené so štúdiom v zahraničí,“ zdôrazňuje T. Fojtová. Dôvod, prečo je Masarykova univerzita taká otvorená k slovenským študentom, je podľa nej skutočnosť, že sa dlhodobo hlásia zo Slovenska kvalitní uchádzači, ktorí sú aktívni a vykazujú výborné študijné výsledky. To potvrdzuje, že zo Slovenska odchádzajú tí dobrí.
Podľa Stanislava Lukáča z MESA10 majú slovenskí študenti v Česku v priemere takmer dvakrát vyššie náklady na živobytie, teda ubytovanie, stravu a cestovné, než sú ich náklady, keď študujú na Slovensku. V Českej republike je to v prepočte
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?