Jemu zverená firma patrí dlhodobo k najziskovejším veľkofabrikám v krajine. Pri 400-miliónových ročných tržbách premieňa Slovalco na čistý zisk každé siedme euro. Milan Veselý TRENDU prezradil, ako dosiahnuť takúto vysokú efektivitu. Hovoril aj o tom, ako sa manažuje fabrika, ktorá má dvoch rozdielne zameraných vlastníkov. S Nórmi ho vlastnia aj finančníci zo skupiny Penta.

Milan Veselý: 16 rokov na čele top ziskového Slovalca. Ako dosiahnuť vysokú efektivitu?
Manažér roka je tradičné ocenenie udeľované týždenníkom TREND už od roku 2005. Päticu nominovaných zostavuje redakcia, o držiteľovi titulu rozhodujú hlasovaním osobnosti hospodárskeho života z TREND Barometra spolu s čitateľmi TRENDU a TREND.sk.

Profily nominovaných uverejňujeme postupne od 23. augusta. Hlasovanie v 14. ročníku ankety bude spustené 17. októbra a skončí sa 30. októbra. Víťaza vyhlásime 6. novembra na slávnostnom večeri TREND TOP 2018.

Ako sa z vyštudovaného ítečkára stane šéf hutníckej fabriky?

Život sa skladá aj z náhod. Pochádzam však zo žiarskeho regiónu a do hlinikárne som chodil na brigády už počas školy. Som absolventom miestneho hutníckeho učilišťa. Po vysokej škole som sem nastúpil nastálo. Hlinikárne mi platili štipendium a ja som si to musel odpracovať. Robil som najskôr hutníka. Bolo po revolúcii a 90 percent mojich kamarátov začalo podnikať. Ja som nemohol. Po revolúcii som prešiel na údržbu. Neskôr do výpočtového strediska. V tom čase bolo jedným z najmodernejších v krajine. Boli tu aj počítače z americkej jadrovej ponorky.

Na čo vám už vtedy bolo jedno z najlepších takýchto stredísk v krajine?

Vo fabrike si uvedomili, že na plánovanú ekologickejšiu elektrolýzu budú potrebovať ľudí, čo poznajú inteligentné riadiace systémy. Mal som šťastie, že som sa dostal do manažérskeho tímu, ktorý štartoval nové Slovalco. Bol som pri tom, ako sa tu montovali prvé nové technológie. Ponuku šéfovať IT Slovalca dostal najskôr môj vtedajší šéf z pôvodných hlinikární ZSNP. On si však novým projektom asi nebol istý. Pre mňa ako 27-ročného človeka to bola veľká výzva a išiel som do toho.

Milan Veselý: 16 rokov na čele top ziskového Slovalca. Ako dosiahnuť vysokú efektivitu?

Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková

Ako ste sa z vedenia IT dostali na post generálneho riaditeľa Slovalca?

To je skôr otázka na ľudí, ktorí ma vybrali. Ale možno to bolo aj preto, že sa nám s ítečkom celkom darilo. Boli to síce systémy od nórskeho spoluzakladateľa Norsk Hydro, no pri prispôsobovaní na tunajšie podmienky sme ich väčšinou zlepšili tak, že následne sme niektoré naše novinky posúvali Nórom. Slovalco patrí dodnes medzi najlepšie fabriky koncernu. Zobral som ten post hlavne preto, že som videl obrovský potenciál v mojich kolegoch.

Budovanie top tímu

Aký máte štýl manažmentu?

Ja svojich ľudí vlastne ani nemanažujem. Skôr ich vediem k tomu, aby sa vedeli riadiť sami. Poznám aj manažérov, čo chcú všetko viesť sami. Ale to nemôže byť dlhodobo úspešné. Ja sa venujem hlavne dlhodobejším strategickým veciam. Operatíva je na kolegoch. Teraz som bol štyri dni preč a nemal som jediný pracovný telefonát. To je znamenie, že to funguje.

Ako si vyberáte ľudí do vedenia firmy?

Mňa nezaujíma iba to, čo vie nový človek robiť, ale hlavne sa pozerám na to, či má chuť robiť a učiť sa. Prihliadam i na to, či má podobný štýl riadenia ako ja. Ale to nemusí byť striktné, lebo tím je lepší, keď je štýlovo pestrejší. Náš výrobno--technicky riaditeľ je detailista. Obchodno-finančný šéf zasa skvelý vyjednávač. Ja to až tak neviem. A som z nich aj najväčší lajdák. Mám síce nápady a nové vízie, ale potrebujem okolo seba ľudí, čo tie veci dotiahnu a vedia mi aj oponovať. Pri pive z nich vždy vytiahnem aj kritické názory na moje nápady.

Využívate pri práci aj vyštudovanú umelú inteligenciu?

Keď som v roku 1989 skončil s diplomom z umelej inteligencie, tak nikto to v praxi neriešil. Dnes je to o inom. V brandži to ide pod názvom Priemysel 4.0. Keď som to prvýkrát počul, povedal som si, čo to zasa vymysleli. Keď som sa s tým oboznámil, videl som, že sú to presne tie veci, ktoré sme tu už dlhšie s kolegami zavádzali na základe vedomostí zo štúdií. Napríklad naši výrobní operátori mali v tabletoch podrobné informácie o všetkých 226 peciach dávno pred teóriami o Priemysle 4.0.

Milan Veselý: 16 rokov na čele top ziskového Slovalca. Ako dosiahnuť vysokú efektivitu?

Milan Veselý Zdroj: Maňo Štrauch

Maximum z hard biznisu

Slovalcu občas zníži zisk pokles svetových cien hliníka, no dlhodobo ste jednou z najrentabilnejších veľkofabrík. Vďaka čomu?

Hliník nie je najistejší biznis. Hlinikární je vo svete veľa. A zanikajú tie európske. Darí sa im tam, kde je na hliník surovina a kde je aj lacná elektrina, ktorá sa pri elektrolytickej výrobe využíva v obrovských objemoch. Na Slovensku nemáme ani jedno. Surovinu si vozíme a poplatky za prenos elektriny sú výrazne vyššie ako v iných krajinách. U nás sú prenosové poplatky 6,5 eura za megawatthodinu. V Nemecku či Nórsku zhruba euro. Len zákazníkov na hliník máme priamo na Slovensku pomerne dosť. To hlavné, vďaka čomu sme úspešní, je naša vysoká efektivita. A ekológia.

Ako ju dosahujete?

Je to o našich moderných postupoch a, samozrejme, aj o ľuďoch. Máme výborných operátorov. Podobná technológia, akú máme my v Žiari, je aj v iných fabrikách nórskej matky, no práve my sme najlepším závodom skupiny. Mnohí naši operátori sú produktom tunajšej dobrej hutníckej školy. Teda skôr bývalej. Až teraz vraciame tunajšie odborné školstvo na bývalú úroveň. Spolu s inými firmami máme vlastnú súkromnú strednú školu.

Ja svojich ľudí ani nemanažujem. Skôr ich vediem k tomu, aby sa vedeli riadiť sami

Tak či tak, ceny hliníka na svetových trhoch ovládať neviete. Čo musí robiť podnik, aby bol úspešný v biznise ovládanom svetovými burzami?

Keď sú ceny dobré, treba si odkladať rezervy. A keď sú ceny nízko, treba to prežiť. Vtedy musíme robiť rázne rozhodnutia i škrty veľmi rýchlo. My sme nikdy v červených číslach neboli ani pri tých najnižších cenách hliníka. A to aj vďaka tomu, že naši majitelia nemajú firmu iba na dividendy. Významnú časť ziskov nechávajú aj na rozvoj. A tiež hneď nepanikária, keď sa trh zhorší. Pre takéto sitácie platí, hlavne sa nepo...

Milan Veselý: 16 rokov na čele top ziskového Slovalca. Ako dosiahnuť vysokú efektivitu?

Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková

Slovalco stojí i na tom, akú dlhodobú zmluvu na dodávky elektriny si vyjedná so Slovenskými elektrárňami. Elektrina kryje až tretinu nákladov. Čo je kľúčové pri takýchto rokovaniach?

Nemusíme byť iba zákazníkom elektrární. Už naozaj máme aj iných dodávateľov elektriny. Hoci elektrárne sú stále náš najväčší partner a my s nimi vždy chceme rokovať o dlhodobej spolupráci. Slovenská elektroenergetika má fantastickú bezpečnosť dodávok a stabilitu sietí. A my sme zase potrební pre elektrárne. Odoberáme zhruba desatinu ich celkovej výroby. Po celý rok vo veľmi konštantných odberoch, čo tiež prispieva k stabilite siete.

Búcha sa na rokovaniach aj do stola alebo si dávate pauzy na predýchanie?

Boli aj také rokovanie. Aj sa kričalo. Pre nás je ten kontrakt strategický. Pre nich je asi tiež.