Spoločnosť Apple sa stala symbolom éry smart-fónov. Zariadenie i-Phon-e bolo inováciou, ktorá do veľkej miery zmenila spôsob, akým ľudia používajú mobilné telefóny. Synonymom pre značku Apple sa stal jej zakladateľ Steve Jobs. Na konci života bojoval s rakovinou. Ako onkologický pacient a zároveň tvorca Apple čelil vážnemu problému. Musel sa zaoberať myšlienkou, čo bude so spoločnosťou po jeho odchode. Práve toto obdobie je témou knihy After Steve, ktorú napísal Tripp Mickle. Je to príbeh firmy, ktorej trhová hodnota sa na začiatku roku 2022 vyšplhala na tri bilióny dolárov. Prvýkrát v histórii mala nejaká firma takú vysokú cenu.

Éra Tima Cooka

V utorok 4. októbra 2011 sa konala produktová konferencia Apple, počas ktorej spoločnosť predstavila smartfón iPhone 4S. Bola významná najmä preto, že po prvýkrát bol jej hostiteľom nový šéf Applu Tim Cook. Zakladateľ spoločnosti Steve Jobs sa na tejto udalosti nezúčastnil napriek tomu, že pre neho bolo v publiku rezervované sedadlo. V nasledujúci deň S. Jobs podľahol rakovine pankreasu a od tohto momentu vstúpila spoločnosť Apple do novej éry svojej existencie. Novú éru okrem iného charakterizoval komplikovaný vzťah T. Cooka a hlavného dizajnéra spoločnosti, ktorým bol Jony Ive.

Kniha na konkrétnych situáciách odhaľuje dynamiku vzťahu medzi kľúčovými postavami spoločnosti Apple. Ústredným motívom je práve príbeh T. Cooka a J. Iva. Za určitý nedostatok knihy preto možno považovať to, že dvaja hlavní aktéri do nej neprispeli.

After Steve je napriek tomu žurnalisticky hodnotné dielo, ktoré poodhaľuje fungovanie firmy Apple po odchode S. Jobsa. T. Mickle písal o spoločnosti pre Wall Street Journal a v súčasnosti je členom redakcie New York Times. Aj k písaniu tejto knihy pristúpil ako novinár. V rámci jej prípravy absolvoval rozhovory s viac ako dvoma stovkami súčasných a bývalých predstaviteľov firmy.

Bez Steva Jobsa

Steve Jobs ešte počas svojho života študoval osudy veľkých firiem, ktoré mali problémy po odchode významných osobností z ich čela. Za takú považoval napríklad Walt Disney Company, zoznámil sa aj s podnikateľskými príbehmi spoločností Polaroid či Sony. Svojim spolupracovníkom zdôrazňoval, aby si nekládli otázku, čo by urobil Steve Jobs. Po jeho smrti bolo teda jasné, že tvár spoločnosti Apple sa zmení. S. Jobs bol vizionár, ktorý nekompromisne kládol dôraz na dizajn. Na druhej strane, Tim Cook počas svojej kariéry získal povesť svetového odborníka na prevádzkové procesy. Vo viacerých firmách, kde pôsobil, zatváral sklady, znižoval zásoby, svoje kvality preukázal v úplne iných oblastiach fungovania firiem.

S. Jobs sám seba staval do pozície ideového lídra inovácií spoločnosti Apple, o to väčšou výzvou bol pre T. Cooka jeho odchod. Spoločnosť Apple totiž musela presvedčiť Wall Street, že ani po úmrtí zakladateľa nestratí svoju tvár.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa