Vo vzduchu visí rozpočtové provizórium
Rozpočtové provizórium spôsobí obrovské hospodárske škody a pokles HDP na úrovni veľkých hospodárskych kríz. Počas rokovania o „zákone roka“ v parlamentnom finančnom výbore na to upozornil štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Šéf výboru Marián Viskupič (SaS) to však označil za strašenie. Úlohou vládnej koalície je podľa neho robiť všetko pre to, aby bol rozpočet prijatý.
M. Klimek uviedol, že rozpočtové provizórium prinesie hospodárske škody „nebývalých rozmerov“, nárast počtu nezamestnaných či inflácie a upozornil aj na riziko nedofinancovania zdravotníctva. Ak nebude schválený rozpočet, podľa štátneho tajomníka sa od 1. januára zastavia investície a nebude ani žiadny plán obnovy. M. Viskupič však poznamenal, že v každej vyspelej krajine je rozpočet deliacou čiarou medzi koalíciou a opozíciou, čo potvrdil aj bývalý minister financií a poslanec za Smer-SD Ladislav Kamenický.
„Nehrajme sa tu na to, že opozícia je za niečo zodpovedná,“ vyhlásil exminister. Zopakoval, že jeho strana rozpočet podporí len v prípade garancie predčasných volieb. Minister financií Igor Matovič neskôr v televíznej diskusii v tejto súvislosti uviedol, že dúfa, že koalícia nájde 76 poslancov vrátane niektorých členov poslaneckého klubu bývalej koaličnej strany SaS. Možné rozpočtové provizórium označil za katastrofu pre štát. Podporu rozpočtu vylučuje aj opozičný Hlas-SD.
Plán obnovy je záujmom celého spektra aktérov
V súčasnosti prechádza plán obnovy z reformnej do investičnej fázy, momentálne je otvorených 22 výziev za viac ako miliardu eur, do ktorých sa môžu zapájať samosprávy, súkromný aj akademický sektor, ako aj občania. Uviedol to Úrad vlády SR po zasadaní Rady vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR.
Na zasadnutí tohto poradného orgánu sa zúčastnili takmer všetci zo 43 členov a okrem nich aj členovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera a štátni tajomníci. Prítomní boli zástupcovia samospráv, tretieho a akademického sektora či podnikateľských organizácií.
ZMOS: Duálne vzdelávanie funguje
Do pol roka od ukončenia štúdia majú absolventi duálneho vzdelávania o 20 percent vyššie mzdy, menej ako polovičnú nezamestnanosť, odchádza ich výrazne menej pracovať do zahraničia a majú 1,5-násobne vyššiu mieru práce v odbore vzdelania ako stredoškolskí absolventi mimo duálneho systému.
Vyplýva to z analýzy, ktorú predložilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Varuje však, že pokles populácie v aktívnom veku oslabuje rozvoj miestnych ekonomík a spomaľuje konvergenciu Slovenska k prosperujúcim štátom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?