Nedávne hromadné prepúšťania vyvolali otázku, prečo sa generálni riaditelia nevzdajú časti platu, aby zachránili tisíce pracovných miest. Chris Williams kedysi pôsobil aj ako viceprezident oddelenia pre ľudské zdroje v Microsofte a počas svojej 40-ročnej kariéry zažil viacero znižovaní stavov. Šéfovia firiem zdá sa, nikdy neplatia za bolesť, ktorú rádovým zamestnancom svojimi rozhodnutiami spôsobili. Expert pre Business Insider prezradil tri dôvody, prečo to tak je:

1. Matematika

Zníženie platov riaditeľov by na rozpočet firmy nemalo výrazný vplyv. Google či Microsoft majú každá zhruba 200-tisíc zamestnancov a obe nedávno prepustili 10-tisíc z nich.

Generálni riaditelia berú ročne plat vo výške dvoch miliónov dolárov. Prepustenie 10-tisíc zamestnancov ale firme ušetrí miliardu ročne. Aj keby sa šéfovia vzdali celého platu, firma by získala len 0,2 percenta z prostriedkov, ktoré získa znižovaním stavov.

2. Akcie

Verejnosť často argumentuje, že média píšu o tom, ako riaditelia ročne zarábajú stovky miliónov dolárov. Sundar Pichai z Googlu si napríklad v roku 2023 polepšil o vyše 200 miliónov dolárov, Satya Nadella z Microsoftu v roku 2022 o takmer 50 miliónov dolárov.

Tieto sumy ale nezískali v hotovosti – boli im udelené vo forme akciových grantov, k uplatňovaniu ktorých dochádza za určitých podmienok. Sundarov grant sa aktivuje po troch rokoch. Ak by cena akcií Google klesla, znížila by sa aj hodnota kompenzácie. Keďže si za posledný rok polepšili o 50 percent, riaditeľova odmena stúpla.

Tieto druhy grantov sú bežnou súčasťou balíkov odmien, pretože sa dozorným radám páčia. Získajú nimi totiž kontrolu nad riaditeľmi, keďže peniaze, ktoré dostanú, sa odvíjajú od vývoja akcií. Ak šéf spoločnosti podnikne kroky, ktoré zvýšia jej hodnotu a cenu akcií, spokojný je nielen on, ale aj ostatní akcionári vrátane členov dozornej rady, mnohých zamestnancov a investorov.

3. Konkurencia

Ďalším faktorom je silná konkurencia. Podobne ako vo svete športu, iba veľmi málo ľudí môže hrať „prvú ligu“. Skúsenosti s vedením biliónových spoločností so státisícami zamestnancov má len hŕstka generálnych riaditeľov.

Firmy preto nádejných vedúcich dôkladne porovnávajú a vyhodnocujú. Boj o najlepšie talenty je často intenzívny, čo vysvetľuje, prečo spoločnosti z rebríčka Fortune 500 ponúkajú veľmi podobný základný plat. Balíky odmien sa ale zvyčajne líšia v otázke akciových grantov, čo dozorným radám vyhovuje, pretože pre firmu neznamenajú náklady v hotovosti.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Google prepúšťa stovky pracovníkov, zbohom spoločnosti dávajú aj spoluzakladatelia Fitbitu