Banky v Spojených štátoch potichu prepúšťajú celý rok, no niektoré z najväčších škrtov ešte len prídu. Výnimkou je najväčšia a najziskovejšia z nich JPMorgan Chase. Ďalších päť veľkých amerických bánk pod vplyvom vyšších úrokových sadzieb, vývoja obchodov na Wall Street a nákladov na financovanie zrušilo tento rok celkovo 20-tisíc pozícií, uvádza CNBC.

Tieto kroky prichádzajú po dvojročnom boome v zamestnávaní počas pandémie, ktorý bol poháňaný prudkým nárastom aktivity na Wall Street. „Banky však teraz znižujú náklady, kde môžu, pretože na budúci rok nepochybne zavládne neistota,“ povedal Chris Marinac riaditeľ výskumu maklérskej spoločnosti Janney Montgomery Scott. Musia podľa neho nájsť páky, aby zabránili ďalšiemu poklesu príjmov a „uvoľnili peniaze na rezervy, keďže čoraz viac pôžičiek nebude možné splácať“, dodal.

Banky zverejňujú celkový počet zamestnancov každý štvrťrok. K najrozsiahlejšiemu prepúšťaniu došlo vo Wells Fargo a Goldman Sachs, teda v inštitúciách, ktoré zápasia s poklesom príjmov. Každá zatiaľ v tomto roku prepustila približne päť percent svojej pracovnej sily.

Vo Wells Fargo došlo k znižovaniu pracovných miest po tom, čo banka v januári oznámila odklon od hypotekárneho biznisu. A hoci v rámci plánu znižovania nákladov predsedu predstavenstva Charlieho Scharfa prepustila za posledné tri roky 50-tisíc zamestnancov, znižovaniu počtu pracovných miest ešte nie je koniec.

Niekoľko kôl škrtov absolvoval vlani aj Goldman, no jeho vedúci pracovníci neočakávajú ďalšie hromadné prepúšťanie. Počet zamestnancov banky však stále klesá. V najbližších týždňoch ich podľa nemenovaného zdroja CNBC prepustí jedno alebo dve percentá.

V prípade Citigroup je počet zamestnancov tento rok stabilný na úrovni 240-tisíc, no spoločnosť čakajú významné zmeny, povedal minulý týždeň analytikom finančný riaditeľ Mark Mason. Banka už identifikovala sedemtisíc pracovných miest, ktoré sú v ohrození. Najnovší plán generálnej riaditeľky Jane Fraserovej na prepracovanie podnikovej štruktúry banky, ako aj predaj zahraničných pobočiek v nadchádzajúcich kvartáloch, počet zamestnancov ešte viac zníži.

Opačné posuny sa dejú v JPMorgan. Banka tento rok zvýšila počet zamestnancov o 5,1 percenta, rozšírila sieť pobočiek, výrazne investovala do technológií a získala aj banku First Republic, čím pribrala približne päťtisíc pozícií. Aj po nábore má JPMorgan viac ako desaťtisíc voľných pozícií, uviedla spoločnosť.

Pod vedením predsedu predstavenstva Jamieho Dimona (od roku 2006) sa JPMorgan najlepšie zorientovala v prostredí rastúcich úrokových sadzieb, podarilo sa jej prilákať nové vklady a zvýšiť výnosy, zatiaľ čo menší konkurenti mali v tomto smere problémy.

Ďalšie dôležité správy

Business Leaders Speak At Fortune Global Forum In San Francisco
Neprehliadnite

Šéf JPMorgan varuje, že svet nie je pripravený na sedempercentnú úrokovú sadzbu