Vo veku 91 rokov má člen britskej Snemovne lordov Alf Dubs dve kritériá, ktoré zohľadňuje, keď premýšľa o tom, či na svoju prácu ešte nie je pristarý. Prvým je, či má ešte čím prispieť k riešeniu migrácie. Keďže v roku 1939 sám utiekol z Československa, vie sa vžiť do pocitov utečencov, čo mu poskytuje značnú výhodu.
Druhým kritériom je, či si jeho rodina a kolegovia myslia, že je na vykonávanie práce dostatočne mentálne spôsobilý. Ak by mali v tejto sfére akékoľvek pochybnosti, požiadal ich, aby mu to povedali. Nechce totiž dopadnúť ako americký prezident Joe Biden, ktorý počas oficiálnych prejavov neraz pôsobí akosi „zmätene“, píšu Financial Times.
Diskusia o tom, či môže byť niekto príliš starý na vykonávanie určitej práce, naberá pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v Spojených štátoch nový rozmer. Mnohí experti i verejnosť si nie sú istí, či by bol Biden vo veku 81 rokov ešte stále duševne spôsobilý viesť Biely dom ďalšie funkčné obdobie. Počas nedávneho samitu NATO si totiž pomýlil meno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého oslovil slovami „prezident Putin“. Demokrati po tomto faux pas požadovali, aby Biden z volieb okamžite odstúpil, čo sa im nakoniec aj vyplnilo.
Podľa výskumu Pew Research je mediánový vek svetových lídrov 62 rokov. Najpočetnejšou skupinou bola tá v rozmedzí od 60 do 69 rokov. Biden a 78-ročný bývalý americký prezident Donald Trump sú v menšine. Dosluhujúci americký prezident patril navyše iba medzi päť percent lídrov vo veku od 80 do 89 rokov.
Keďže sa vek odchodu do dôchodku a očakávaná priemerná dĺžka života zvyšujú, väčšina ľudí bude zrejme musieť pracovať aj po 65-ke. Vzhľadom na klesajúcu pôrodnosť budú firmy medzi sebou súťažiť o čoraz menší počet mladších pracovníkov a viac sa spoliehať aj na starších profesionálov, dodal ekonóm Andrew Scott. Najprv ale podniky budú musieť poraziť diskrimináciu na základe veku, ktorá na pracovisku nie je žiadnou novinkou.
Už Studs Tekel v knihe z roku 1974 napísal, že zatiaľ čo medicína zvýšila očakávanú dĺžku života, zamestnávatelia s týmto vývojom nestíhajú držať krok. Emily Andrews z Centra pre lepšie starnutie im preto navrhuje, aby zamestnancov posudzovali nielen podľa veku, ale aj podľa schopnosti vykonávať prácu. Aj Scott tvrdí, že človek zvolený do vysokej funkcie by sa najprv mal podrobiť testom kognitívnej spôsobilosti.