Vedci z Univerzity v Novom Mexiku analyzovali 47 psích a 23 ľudských semenníkov, ktoré boli odobraté počas kastračných operácií a z mŕtvol. Všetky do jedného obsahovali mikroplasty. Štúdia potvrdila výskyt dokopy až 12 rôznych druhov vrátane bežných plastov, z ktorých sa vyrábajú plastové príbory a fľaše.
Tracey Woodruffovú, ktorá vedie program pre reprodukčné zdravie a životné prostredie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, výsledky neprekvapili. Prechádzajúce štúdie už totiž objavili mikroplasty v krvi a viacerých ľudských orgánoch vrátane pečene, srdca a pľúc. Niektorí vedci sa podľa Business Insideru domnievajú, že mikroplasty usadené v krčných cievach môžu zohrávať úlohu pri zvýšenom riziku infarktu a mŕtvice.
Znepokojivý objav
Woodruffová v roku 2023 analyzovala dvetisíc výskumných prác zaoberajúcich sa výskytom mikroplastov v ľudskom tele. Zistila, že mikroplasty môžu poškodzovať reprodukčné zdravie mužov aj žien, ako aj zvyšovať riziko vzniku rakoviny a poškodzovať pľúca.
Experta na reprodukčnú urológiu doktora Ranjitha Ramasamya správy o mikroplastoch v semenníkoch vážne znepokojili. „Jediné dva orgány v ľudskom tele, ktoré sú chránené, sú semenníky a mozog,“ dodal. Podľa neho je zo všetkého najdôležitejšie zistiť, ako sa mikroplastom vôbec podarilo do semenníkov dostať, keďže by museli prekonať mimoriadne náročnú prekážku – špeciálnu krvnú bariéru.
Rané štúdie naznačujú, že mikroplasty majú schopnosť preniknúť krvno-mozgovou bariérou. Ak výsledky novej štúdie potvrdia aj iné laboratóriá, mohlo by to znamenať, že rovnaká situácia nastala aj v prípade mužských semenníkov.
Preventívne opatrenia
Viacerí odborníci sa zhodujú, že by ľudia mali pri používaní mikrovlniek čo najmenej používať plastové nádoby. Po ich zahriatí sa z nich totiž chemikálie ľahšie uvoľňujú a prenikajú do tela. Ramasamy poukazuje na to, že staršie generácie nepoužívali plasty tak veľmi, ako mileniáli či generácie, ktoré prišli po nich. Nová štúdia napríklad takisto odhalila, že muži nad 55 rokov nemali v systéme toľko mikroplastov ako mladšie ročníky.
Dokonca aj ekologickejšie papierové obaly na jedlo bývajú často vystlané špeciálnou plastovou vrstvou, ktorá má zabrániť vyliatiu omáčok. Experti preto odporúčajú ohrievať pokrmy v keramických alebo sklenených nádobách. Okrem toho ešte s minimalizáciou absorpcie mikroplastov pomôže menej časté pitie z plastových fliaš, umývanie rúk pred jedlom a odkladanie topánok pri dverách.