Na prvej akademickej konferencii nezávislých výskumníkov svojho druhu sa minulý týždeň v Singapure zišli poprední experti na starnutie, aby diskutovali o tom, ktoré doplnky výživy najviac prispievajú k dlhovekosti. Napriek tomu, že zhruba 170-miliardovému svetovému trhu s doplnkami sa dnes mimoriadne darí, odborníci k odpovedi nedospeli. Podľa nich veda ešte stále nevie s istotou povedať, ktoré doplnky pomáhajú ľuďom lepšie starnúť.
Preukázaným receptom na dlhovekosť preto nateraz ostáva celková zmena životného štýlu vrátane pohybu a zdravej stravy. Portál Business Insider vybral tri najdôležitejšie návyky, ktoré na ceste k starobe v zdraví môžete do svojho života zakomponovať okamžite:
1. Silový tréning
Mnohí experti odporúčajú pravidelný pohyb. Autori nedávnej štúdie dospeli k záveru, že respondenti, ktorí denne urobili vyše 2 200 krokov, mali nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov a smrti.
Podľa vedcov je ale rovnako dôležité venovať sa posilňovaniu svalov pomocou silového tréningu, ktorý pomáha zlepšiť kostnú hmotu, čím znižuje pravdepodobnosť zranení. Takisto spomaľuje s vekom spojený úbytok svalovej hmoty. Najefektívnejšia forma posilňovania je cvičenie s činkami, no skvelou alternatívou je aj cvičenie s vlastnou váhou či odporovými gumami.
2. Strava ako liek
Ďalšou podstatnou súčasťou dlhovekosti je strava. Najdlhšie žijúci ľudia na svete zvyknú každý deň konzumovať fazuľu a iné strukoviny, celozrnné potraviny, akými sú quinoa a ovos, a nezabúdajú ani na štedrú porciu ovocia a zeleniny. Rastlinná strava obsahuje látky, ktoré našim telám pomáhajú správne fungovať aj s pribúdajúcim vekom.
3. Spánkový režim
Dostatočný a kvalitný spánok je pre dlhý život v zdraví takisto kľúčový. Štúdie naznačujú, že človek by mal v noci spať sedem až osem hodín. Nedávne výskumy ale argumentujú, že oveľa dôležitejšie než dĺžka spánku je dodržiavanie pravidelného spánkového režimu.
Počas spánku dochádza k odstraňovaniu toxínov z mozgu. Imunitný systém zas pracuje na oprave tela od bežného opotrebovania sa. Aj svaly a tkanivá majú počas spánku šancu uvoľniť sa.