Záujem o univerzálny základný príjem podľa Business Insideru rastie, keďže pandémia a ďalšie krízy odhalili nedostatky v programoch núdzovej pomoci. Osobnosti technologického sveta vrátane Elona Muska či Sama Altmana navyše varujú, že umelá inteligencia z trhu práce vytlačí zamestnancov z mäsa a kostí. Rozpočty domácností v posledných mesiacoch potrápili aj vysoká inflácia a prudký nárast úrokových sadzieb.
Univerzálny základný príjem vypláca štát v pravidelných intervaloch všetkým dospelým v určitej populácii bez ohľadu na ich výšku majetku alebo na to, či majú prácu. Mnohí zástancovia ho považujú za akési záchranné koleso v prípade, že zamestnanec príde o prácu alebo ju ďalej nemôže vykonávať. Príjemcom navyše pomáha zmierňovať pocity úzkosti spojené s finančnou neistotou, čím priaznivo ovplyvňuje ich duševné zdravie.
Zavádzanie univerzálneho základného príjmu sa často nezaobíde bez progresívneho daňového systému, ktorý zabezpečí, aby boli bohatí príjemcovia „stratoví“, keďže do financovania programu zainvestujú viac peňazí, než z neho obdržia.
Kľúčovou otázkou je, ako budú obyvatelia príjem využívať. Výsledky prvých pilotných projektov odhalili, že väčšina peňazí išla na pokrytie základných životných nákladov, akými sú potraviny, bývanie a doprava. Obavy, že by ich príjemcovia minuli na alkohol, drogy či hazardné hry, sa tak nenaplnili.