V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako by sa malo zmeniť postavenie živnostníkov na Slovensku. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 15. augusta 2024 a pondelkom 19. augusta 2024 celkovo 54 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Nijako. Je nastavené dobre
Erik Schwarcz, advokát a partner, FAIRSQUARE
Na postavenie živnostníkov v ekonomike je potrebné nazerať v dvoch rovinách: v ekonomickej, kde živnostníci tvoria dôležitú súčasť slovenskej ekonomiky, a tiež v právnej, kde mnoho z nich spĺňa znaky závislej práce a mali by ju v zmysle Zákonníka práce vykonávať v pracovnom pomere. Z môjho pohľadu však živnostník svojím rozhodnutím za cenu nižších odvodov menej benefitovať zo sociálneho systému spoločnosť nijako neohrozuje. Štát, s cieľom skvalitniť reguláciu, by mal v prvom rade zjednotiť pohľad jednotlivých inštitúcií na pojem závislá práca a tiež usmerniť podnikateľov, ktorí dnes spolupracujú so živnostníkmi, prípadne poskytnúť prechodné obdobie, počas ktorého by napríklad jasne komunikoval, ktoré práce je vylúčené vykonávať mimo pracovného pomeru. Myslím, že ide o férovejší prístup, ako po dlhom období prehliadania tejto témy ísť do boja s podnikateľmi vysokými sankciami.
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Nijako? U nás je všeobecný problém so zabezpečením pracovnej sily v stavebníctve, strojárstve, poľnohospodárstve. Toto je potrebné riešiť. O preukazovaní príjmov a povinnostiach, ktoré majú zamestnávatelia voči zamestnancom, sa živnostníkom ani nesníva.
Milan Cák, konateľ, AMCEF
Podľa môjho názoru by sa ich postavenie nemalo radikálne meniť. Na Slovensku máme slobodu podnikania. To znamená, že ak niekto chce dodávať pre svojho klienta alebo klientov služby a preferuje vyššiu odmenu za dodané služby na úkor výhod, ktoré prináša pracovnoprávny pomer, tak by mu malo byť aj naďalej umožnené fungovať ako živnostník. Takisto, ak firma preferuje napr. z dôvodu nepravidelného alebo neistého množstva práce najímať na jej realizáciu kontraktorov, tak by za to nemala byť nijako penalizovaná. Obávam sa, že ak by plánovanými reguláciami prišlo k takémuto obmedzeniu slobody podnikania, tak by to okrem dočasného zvýšenia príjmov štátu z daní a odvodov malo za následok postupný presun podnikateľských subjektov do susedných krajín, kde takéto regulácie nie sú. Pretože ak je niekto zvyknutý za svoje služby mesačne vyfakturovať v priemere 4 000 €, tak sa zrazu neuspokojí s 2 150 € v čistom na TPP. Preto si myslím, že k prípadnej regulácii práce na živnosť by sa malo pristupovať obzvlášť obozretne a mala by sa venovať maximálne odbúraniu pracovnoprávnych benefitov, ktoré niektorí živnostníci poberajú, ako je napr. klientom platená dovolenka, PN-ka a pod.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
To najhoršie pre ekonomiku je neustále spochybňovanie roly živnostníkov. Nech to ostane na dlhú dobu zafixované a stabilné tak, ako to je dnes, a určite to celá ekonomika pozitívne ocení.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Je mnoho oveľa akútnejších problémov, ktoré by sme mali riešiť, ako postavenie živnostníkov. Navyše, asi nič by sa zmenou ich postavenia ani nevyriešilo.
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Posilniť. Ich rola je v ekonomike kľúčová.
Filip Gergely, generálny riaditeľ, Gqsystems
Živnostníci / malí podnikatelia by mali byť jedným z hlavných pilierov našej ekonomiky. Ich podpora je zároveň podpora sebestačnosti a podnikateľského ducha, a to Slovensko potrebuje ako soľ.
Martin Melišek, CFO, Softec
Živnostníkov máme málo, ich schopnosť rýchlo reagovať na zmeny v ekonomike je veľmi dôležitá. Silná a nezávislá vrstva živnostníkov by mala mať kľúčovú úlohu v rozvoji ekonomiky. Dnešné ekonomické postavenie živnostníkov, súvisiace daňové a odvodové prostredie a spôsoby ich podpory sú prekonané. Už je načase celé nastavenie pravidiel pre živnostníkov modernizovať a umožniť rozvoj nie fiktívneho, ale skutočného živnostníctva.
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
V prvom rade by sa mala zlepšiť konkurencieschopnosť a celkové uľahčenie podnikania. Medzi oblasti, ktoré by výrazne zlepšili postavenie živnostníkov, patria hlavne zjednodušenie administratívy, zlepšenie legislatívneho prostredia, zjednodušenie daňového systému ako aj podpora digitalizácie a celkovo inovácií. Zvýšením konkurencieschopnosti živnostníkov by sa prispelo k významnému hospodárskemu rastu Slovenska.
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Samozrejme, posilnenie do určitej miery. Živnostníci tvoria veľmi významnú časť a zastúpenie v podnikateľskom prostredí. Okrem podpory je určite dôležité lepšie definovať tenkú hranicu medzi zamestnaním na TPP a živnosťou.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
A hlavne by sa na nich nemalo hľadieť ako na triednych nepriateľov. Idú s kožou na trh, a za to si zaslúžia podporu, nie prekážky a šikanovanie. Živnostník, na rozdiel od zamestnanca, nemá prácu (a odmenu za ňu) nikým garantovanú. Musí sa o seba postarať sám.
Karin Zápalová, majiteľka realitnej kancelárie, KARIN&PARTNERS
Podpora živnostníkov a podnikateľov je v ekonomike každej vyspelej spoločnosti dôležitá. Vytvárajú pracovné príležitosti, ideálne pracovné prostredie, pracujú na seba a sú tak motivovaní do väčších výkonov a výsledkov.
Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Neodlišoval by som postavenie živnostníkov od postavenia veľkých firiem. Štát by mal ku každej férovej firme pristupovať rovnako a podporovať ju, aby mohla slobodne a bez zbytočných regulácií vytvárať hodnoty.
Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton
Ekonomika nemôže stáť len na veľkých firmách. Živnostníci sú pre ekonomiku dôležití, avšak často musia namiesto podnikania bojovať s administratívnymi prekážkami. Štát by im mal plnenie povinností uľahčiť, zároveň však musí riešiť dôležitú otázku zdaňovania a platenia odvodov. Prílišné zvýhodnenie vo forme paušálnych výdavkov a ročného neplatenia odvodov totiž krivia ekonomiku a živnostníkmi sa stávajú aj takí, ktorí by normálne pracovali ako zamestnanci.
Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta
Bohatú krajinu robí bohatá stredná trieda. Živnostníci zamestnávajú zväčša celú rodinu. Spolu tvoria viac ako firmy. Sú nepostrádateľní.
Vladimír Hanes, zakladateľ, Hanes Exeuctive Search
Ak zásah do existujúcich pravidiel, tak dôkladne premyslený a predvídavý. Najviac nám všetkým ubližujú rýchle opatrenia a riešenia.
Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions
Každý človek by mal byť živnostník, rozhodovať o sebe aj niesť vlastné riziká a zodpovednosti. Žili by sme v podstatne lepšej spoločnosti. Konečne by vznikol trh pracovných síl, ľudia by si boli rovní vo vzťahoch. A predstavte si - minister na živnosť by ručil celým svojím majetkom.
Peter Papanek, managing partner, Neuropea
Živnostníci hrajú kľúčovú úlohu v slovenskej ekonomike, poskytujúc potrebné služby a produkty pre podnikateľský sektor. Ich flexibilita a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny na trhu z nich robí nepostrádateľných aktérov v udržiavaní ekonomickej dynamiky. Ich postavenie by sa preto malo zlepšiť prostredníctvom opatrení zameraných na zjednodušenie administratívy a zabezpečenie stabilnejších legislatívnych podmienok. Zjednodušenie byrokratických procesov by umožnilo živnostníkom venovať viac času a zdrojov samotnému podnikaniu, čo by prispelo k efektívnejšiemu fungovaniu ich podnikov. Ďalej, zlepšenie prístupu k financovaniu, napríklad prostredníctvom zvýhodnených úverov alebo grantových programov, by mohlo poskytnúť živnostníkom väčšiu finančnú stabilitu a podporiť ich rast.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Postavenie živnostníkov na Slovensku by sa mohlo zlepšiť zjednodušením administratívy a znížením daňového a odvodového zaťaženia. Potrebná je lepšia ochrana ich práv, zlepšenie prístupu k financovaniu a reforma sociálneho zabezpečenia, ktorá by im poskytla spravodlivejší prístup k sociálnym dávkam. Zvýšená podpora vzdelávania by im tiež pomohla zvýšiť konkurencieschopnosť. Tieto opatrenia by mohli prispieť k ich stabilite a rastu.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Ľudí, ktorí sú ochotní a schopní sami seba živiť, by mal štát podporiť a nie ich šikanovať.
Anna Hudáková, business & HR consultant
Podpora živnostníkov je kľúčová, mali by tvoriť výraznú strednú časť ekonomiky a zároveň zabezpečovať dostupnosť kvalitných lokálnych služieb a tovarov. Tým by vytvorili aj ekonomicky zabezpečenú strednú vrstvu, ktorá by pozdvihla úroveň a kvalitu života v krajine. Je však k tomu potrebné zabezpečiť systémovo nielen legislatívu, ale aj vzdelávanie a ekonomické podmienky.
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Posilniť, ak pod živnosťou rozumieme slobodné povolanie, a nie vynútené od zamestnávateľa.
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Michal Rybárik, predseda, Telekomunikačná únia SR
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Oslabiť. Majú až príliš veľa benefitov.
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Vadí mi skutočnosť, že sa na to prišlo až teraz, keď štát nemá peniaze. Postavenie živnostníkov zneužívajú hlavne firmy, ktoré si cez nich znižujú náklady na mzdy a odvody. V konečnom dôsledku na to doplatia práve živnostníci po odchode do dôchodku.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Výrazne oslabiť. Zmazať rozdiely so zamestnancami.
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Iné/Nevyjadrujem sa
Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Živnostníci by mali tvoriť jeden z dôležitých pilierov ekonomiky. Preto by štát mal vo všeobecnosti vytvárať priaznivé podmienky pre živnostníkov, predovšetkým predvídateľné podnikateľské prostredie, znižovanie byrokratickej záťaže, podporu inovácií a odborného vzdelávania či remesiel.
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Malo by sa znížiť odvodové zaťaženie zamestnancov, aby sa znížila motivácia pracovať na živnosť kvôli úspore nákladov/odvodov.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
To, čo by sa v súvislosti so živnosťami malo zmeniť, je odstránenie tzv. fiktívnych živnostníkov, ktorí simulujú postavenie zamestnanca. Získavajú na tom firmy, pre ktoré je takýto živnostník omnoho lacnejší, a stráca na tom štát, keďže daňové zaťaženie živnostníkov je zásadne nižšie v porovnaní so zamestnancami. Živnosť by mala slúžiť ako jednoduchý spôsob výkonu podnikateľskej činnosti a nie ako spôsob získavania daňových výhod.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Na základe posledných informácií mnohých našich členov z asociácie zaznamenávame trend, kedy zamestnanci hrozia odchodom, ak im nebude umožnené spolupracovať so zamestnávateľom ako SZČO, prípadne ako obchodná spoločnosť. V prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad príčinami a až následne s týmto problémom „bojovať” a kontrolovať ho inšpektormi. Dlhodobo je cena práce u zamestnancov pre firmy enormne vysoká, a to práve kvôli vysokému daňovo-odvodovému zaťaženiu. Nie je preto prekvapením, že niektoré firmy uprednostňujú práve zamestnávanie živnostníkov z dôvodu ich flexibility.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Živnostníci sú motorom malého a stredného podnikania, ktoré je zásadné pre ekonomický rast a inovácie. Legislatívne a ekonomické podmienky by mali byť nastavené tak, aby ich od podnikania neodrádzali a nezaťažovali prehnanou byrokraciou.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Zákony (vrátane daňových) sú nastavené dobre. Treba zlepšiť "PR" stavu, zasluhujú si úctu a rešpekt, že prevzali na seba zodpovednosť za svoju budúcnosť a že uspokojujú trhový dopyt.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Živnostníci sú bezpochyby dôležitou súčasťou ekonomiky. Zameral by som sa na daňové nastavenia, keď rozdiel v odvodoch medzi živnostníkom a zamestnancom vytvára priestor pre šedú ekonomiku. Druhá otázka je sociálne zabezpečenie a dôchodok. Tu by som preventívne činil opatrenia proti vzniku "chudobnej" vrstvy dôchodcov z radov bývalých živnostníkov, ktorí podcenili zodpovednosť za vlastné dôchodkové zabezpečenie vzhľadom na minimálnu výšku odvodov.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Malé a stredné podnikanie je pre našu krajinu z pohľadu dlhodobého najdôležitejšie. Štát by mal prestať sťažovať podnikanie malým a stredným a práve naopak prudko ho podporovať. Samozrejme legálne, čestné podnikanie. Každý, kto má chuť začať podnikať, by to mal dokázať rozbehnúť veľmi rýchlo - jednoducho, a mal by cítiť podporu štátu a nie byrokratické i finančné prekážky.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Úloha živnostníkov je v ekonomike dôležitá, ale keďže som nikdy živnostníkom nebol, nebolo by korektné, aby som sa k problematike striktne vyjadroval. Určite sa dá ich postavenie "ladiť" tak, aby ich fungovanie bolo lepšie pre nich samých aj pre celú ekonomiku a krajinu.
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska