V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, do akej miery dokáže automatizácia a robotizácia pomôcť slovenskej ekonomike. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 11. júla 2024 a pondelkom 15. júla 2024 celkovo 49 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výrazne. Nedostatok pracovných miest je dlhodobou výzvou

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ, Klub 500
Slovensko už dlhodobo čelí problému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Tento problém sa zintenzívňuje s rastúcou potrebou moderných technológií a inovatívnych riešení v priemysle. Automatizácia môže tento nedostatok kompenzovať tým, že preberie rutinné úlohy, čím uvoľní ľudskú pracovnú silu pre úlohy s vyššou pridanou hodnotou. Problémom je aj súčasný stav školstva ktorý nedostatočne pripravuje študentov na potreby moderného trhu práce. Prípadné zavedenie podpory zavádzania automatizácie zo strany štátu využitím eurofondov, by predstavovalo v princípe investíciu štátu, ktorá sa vráti vo forme vyššej pridanej hodnoty a zvýšených daňových príjmov. Samotným podnikom umožňuje stať sa konkurencieschopnejšími na globálnom trhu. Je to win-win situácia: Investovanie do automatizácie a robotizácie je výhodné nielen pre štát, ale aj pre podniky. Štát získava vyššie daňové príjmy a zároveň podporuje ekonomický rast, zatiaľ čo podniky profitujú zo zvýšenej efektivity a konkurenčnej výhody. Celkovo, automatizácia a robotizácia predstavujú významnú príležitosť pre slovenskú ekonomiku, ako prekonať dlhodobé výzvy a posunúť sa smerom k modernej, produktívnej a konkurencieschopnej ekonomike.

Julien Lalande, riaditeľ platformy, FM LOGISTIC
Na Slovensku čelíme chronickému nedostatku pracovnej sily, ktorý sa napriek otváraniu hraníc z roka na rok zhoršuje. Robotizácia a automatizácia sú a budú nevyhnutnými prvkami, ak chceme udržať úroveň služieb, akú očakávajú naši zákazníci.

Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Automatizácia a robotizácia vo výrobnom sektore je stále relatívne drahá investícia, hlavnou motiváciou slovenských výrobných firiem je akútny nedostatok pracovnej sily, nie znižovanie nákladov. V službách je automatizácia ešte jednoduchšia a dostupnejšia. Či už vo výrobe alebo v službách, postupná automatizácia a implementácia umelej inteligencie je trendom, ktorý môže nevídaným spôsobom zvýšiť produktivitu a efektivitu našej ekonomiky. Samozrejme za predpokladu, že náš vzdelávací systém bude na pracovný trh dodávať kreatívnych a flexibilných ľudí schopných pracovať s novými technológiami, a že vláda nebude tento trend aktívne podporovať a nie obmedzovať.

Martin Melišek, CFO, Softec
Nedostatok pracovných síl sa stále prehlbuje a skutočne intenzívna automatizácia nastupuje stále váhavo. V horizonte niekoľkých rokov bude tento nedostatok stále akútnejší a intenzívna automatizácia s využitím umelej inteligencie bude stále len nastupovať, takže krátkodobo potrebujeme získať pracovníkov a dlhodobo prebudovať školstvo aby sme mali pripravené nové generácie. Zatiaľ nevidím, žiadne konkrétne činy v týchto oblastiach, ako by sme čakali na zistenie, že nám ušiel vlak.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Pomôže nielen vyriešiť problémy s nedostatkom pracovnej sily, ale aj zvýšiť efektívnosť a tým aj konkurencieschopnosť slovenských firiem.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Automatizácia a robotizácia prinášajú zvýšenie produkcie a kvality, zníženie nákladov, zároveň riešia nedostatok pracovnej sily a prinášajú aj inovácie a nové príležitosti. Niektoré pracovné miesta môžu byť nahradené robotmi, čo môže viesť k dočasnej nezamestnanosti, ak však štát dokáže zabezpečiť potrebnú rekvalifikáciu pracovníkov, automatizácia a robotizácia dokážu ekonomike výrazne pomôcť.

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Automatizácia a robotizácia môžu výraznou mierou zvýšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Dôležité je, aby však aj štát mal vytvorenú stratégiu v tejto oblasti. Malo by ísť nielen o vytvorenie podmienok a podporu pre rozvoj nových príležitostí, ale i pomoc prípadnej rekvalifikácii pomerne veľkej časti pracovníkov.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Roboty disponujú inteligentnými funkciami pre podporu Priemyslu 4.0. Značne zvýšia produktivitu práce a v monotónnych prevádzkach vyriešia aj nedostatok pracovnej sily.

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, PREMIUM Poisťovňa
Výrazne! Samozrejme, je to riešenie pre primárnu (agro), sekundárnu (priemysel), aj terciárnu sféru (služby…). Avšak, nadobúdam pocit, že sa na tejto platforme často vyjadrujeme k témam, ktoré sú v teórii veľmi pekné, pekne znejúce, sľubujúce nádej a dokonca aj svetlú budúcnosť… Odpoveď na to, či „robotizácia pomôže ekonomike”, môže byť ťažko negatívna! Pýtajme sa skôr na to, ako a či sa v jednotlivých sektoroch robotizácia aktívne uskutočňuje/realizuje, ako sa jej napomáha, tie odpovede potom budú oveľa rozmanitejšie, ale povedia nám oveľa viac, vráťme sa na zem, do reality…

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Nahrádzajú pracovnú silu v monotónnych a opakovaných výkonoch vo výrobe a zvyšujú celkovú produktivitu práce. Navyše automatizácia a robotizácia prinášajú pridanú hodnotu v tom, že vznikajú nové pracovné miesta s vyššou kvalifikáciou práve v oblasti automatizácie a robotizácie a v súvisiacich odvetviach.

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Koncepčné a cieľavedomé zavedenie Industry 4.0 (v spojení s automatizáciou a robotizáciou) je v súčasnosti najlepším nástrojom, ako riešiť problém nedostatku pracovníkov. Týka sa to ako robotníckych profesii, tak aj technikov či administratívy a v podstate všetkých oddelení vo firme. Tieto nástroje umožňujú riešiť nielen problém nedostatku pracovníkov, ale zároveň prinášajú aj vyššiu kvalitu riadenia procesov!

Milan Lempochner, COO, Columbus Energy Slovensko
Automatizácia a robotizácia vedú k väčšej efektivite a úsporám na národnej i podnikovej úrovni. V Columbus Energy sa zameriavame na automatizáciu, digitalizáciu i využívanie AI v našich procesoch. Z vlastných skúsenosti môžeme povedať, že vďaka integrácií moderných technológií dokáže byť naša spoločnosť efektívnejšia, úspornejšia a rýchlejšie reagovať na požiadavky našich klientov v oblasti fotovoltiky i tepelných čerpadiel.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Je to veľmi jednoduché. Kto nebude automatizovať a robotizovať, v modernom svete neprežije. Ani firma, ani štát.

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
S automatizáciou a robotizáciou súvisí aj rozvoj pracovnej sily, nároky na školstvo a vzdelávanie, profesionalizácia firemných procesov a ďalšie očakávania od dodávateľov. Pred týmto trendom sa nedá ani schovať, ani čakať, či sa nezmení. A powerpointové prezentácie a programové vyhlásenia, ako by sa to malo robiť, nie sú postačujúce.

Oliver Moravčík, rektor, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Nedostatok pracovných síl v našej ekonomiky a požiadavky na vysoko sofistikované výrobné procesy vo všeobecnosti sú nepredstaviteľné bez sústavného zvyšovania miery automatizácie a robotizácie.

Ján Majerský, managing director, Proma
Potrebujem zásadne zvýšiť našu výkonnosť aby sme boli konkurencieschopní v nových podmienkach trhu kde dominuje rýchlosť, digitalizácia a automatizácia všetkých procesov. Ak tieto výzvy nebudeme rešpektovať nedokážeme konkurovať najmä zahraničným firmám.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Zvyšovanie efektivity automatizácií je pozitívny trend pre zvýšenie produktivity a konkurencie schopnosti.

Branislav Klocok, generálny riaditeľ, OFZ
Je to jediný spôsob, ako udržať konkurencie schopnosť našej ekonomiky.

Karolína Topolová, generálna riaditeľka, AAA Auto
Automatizácia je cestou k väčšej efektivite a rozvoju. Do aplikácií, ktoré v našej spoločnosti s využitím AI a strojového učenia automatizujú naše obchodné procesy, sme v posledných rokoch investovali desiatky miliónov eur. Tieto investície teraz nesú svoje ovocie v podobe našich rekordných predajov, ktoré sú najsilnejšie za celú dobu našej existencie. Tento rok predáme až 110 000 áut a priblížime sa k celkovému počtu 3,3 milióna zákazníkov obslúžených na výkupe a predaji. Vďaka automatizácii tieto počty budeme schopní ďalej navýšiť aj v nasledujúcich rokoch. Význam automatizácie a robotizácie pre ekonomiku preto považujem za úplne zásadný.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Nejde len o nedostatok pracovných síl, ale najmä o zvyšovanie efektívnosti, produktivity a tým aj konkurencieschopnosti firiem pôsobiacich na Slovensku.

Peter Papanek, managing partner, Neuropea
Automatizácia a robotizácia môžu významne podporiť slovenskú ekonomiku zvýšením produktivity, efektívnosti vo výrobe a globálnej konkurencieschopnosti. Slovenská ekonomika je značne závislá na automobilovom priemysle, ktorý tvorí podstatnú časť HDP. Príklady nových investícií, ako napríklad investícia spoločnosti GIB do Šurian, dokazujú rastúci záujem o slovenský priemysel a jeho potenciál v oblasti automatizácie. Na plné využitie potenciálu automatizácie je kľúčové zamerať sa na kvalitu školstva a rozvoj ľudského kapitálu. Investície do vzdelávania a rekvalifikácie pracovnej sily, modernizácia školstva s dôrazom na technické a digitálne zručnosti pripraví budúce generácie na prácu v automatizovanom prostredí. Programy pre celoživotné vzdelávanie umožnia existujúcim pracovníkom získavať nové schopnosti a udržiavať si konkurencieschopnosť na trhu práce. Podpora výskumu a inovácií na univerzitách a v súkromnom sektore môže viesť k vývoju nových technologických riešení, ktoré budú stimulovať ekonomický rast. Spolupráca medzi vzdelávacími inštitúciami, vládou a podnikateľským sektorom je nevyhnutná pre vytvorenie prostredia, kde automatizácia a robotizácia prinesú maximálne výhody pre slovenskú ekonomiku.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Robotizácia pomôže celému svetu, nielen Slovensku. Nie sme v tejto téme žiadna výnimka.

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Branislav Rentka, CEO, m:zone

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Čiastočne. Dokáže pomôcť vyriešiť iba najhorúcejšie problémy

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Pomoc vidím skôr v investičnej podobe a posunu v know how k znalostnej ekonomiky. Tiež obsluha automatov pritiahne nové odborné profesie ako aj vedu a výskum. To je cesta k znalostnej ekonomike lebo len ten kto je produktívny a aktívny vie reagovať na príležitosti doby. Netreba zabúdať na iné ekonomické stimuly a stabilné podnikateľské prostredie bez ktorého nebude ani znalostná ekonomika fungovať

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Je nutné automatizovať rutinnú prácu s zamerať sa na prácu s vyššou pridanou hodnotou. To umožní zachovanie zamestnanosti a rast životnej úrovne.

Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
V strednodobom horizonte robotizácia spôsobí problém so zamestnanosťou nekvalifikovaného personálu a štát bude musieť financovať nástroj na ich zamestnanie.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Ekonomike pomôže v prvej rade kvalifikované vedenie štátnych a pološtátnych podnikov a nie dosadenie členov strán do ich vedenia. Ako ďalšia podmienka je rovnaké podmienky pre všetky subjekty pri tendroch a dodržiavanie pravidiel EU a už vôbec nie spochybňovanie nášho členstva v nej. Ľudia ako Danko, Taraba, Kuliak a.p. patria do prostredia dedinskej krčmy a nie do vedenia štátu.

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Málo. Automatizácia postupuje iba pomaly a bez väčších investícií

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Na firemnej úrovni vyžaduje zásadné zavedenie robotizácie rozmer, ktorý u nás nedosahuje až také vysoké percento podnikov. Robotizácia by ale pomohla pri riadení štátu, aj keď by to znamenalo, že by o prácu mohlo prísť niekoľko nádejných vynálezcov kolesa a z rozhodovacích procesov by odpadol ten vzrušujúci faktor úplnej neistoty, kde šibalská zápalka niektorého predstaviteľa štátu založí ďalší požiar.

Vôbec. Robotizácia je drahá a Slovensko pri nej nemá čo ponúknuť

Iné/Nevyjadrujem sa

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Automatizácia a robotizácia sú zásadnými v podpore konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky na globálnom trhu. Pre priemyselné sektory, ktoré tvoria významnú časť ekonomiky, umožňuje automatizácia znižovať výrobné náklady, zvyšovať efektivitu a minimalizovať chyby, čo vedie k vyššej kvalite produktov. Navyše, robotizácia môže pomôcť riešiť problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a umožniť firmám rýchlejšie reagovať na trhové zmeny.

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions
Pracovná sila je jediný dôvod usadenia sa na Slovensku. Pre globálne pôsobiace firmy nemá veľký význam umiestňovať kapitálové investície do malej, nestabilnej a deficitne fungujúcej krajiny mimo ležiacej mimo dopravných spojení. Jedine kvôli dotáciám a možno nejakej regulatórnej arbitráži. Tým zopár domácim podnikom naopak môže robotizácia pomôcť znížiť náklady na ľudí.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Slovensko je v top desiatke európskych krajín v počte priemyselných robotov na zamestnanca. Je to najmä vďaka vysokej automatizácii v automobilovom priemysle. Veľké automobilky nahrádzajú manuálne činnosti robotmi, ale zároveň vzdelávajú zamestnancov, aby vedeli prebrať zodpovednejšie úlohy v rámci výroby. Celkovo sa tým zvyšuje produktivita aj kvalita výroby a ľudský kapitál je alokovaný tam, kde ho umelá inteligencia zatiaľ nahradiť nevie.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Automatizácia a robotizácia majú potenciál významne pomôcť slovenskej ekonomike, pokiaľ sa budú správne implementovať. Investície do týchto technológií môžu priniesť dlhodobé výhody, ako sú vyššia produktivita, lepšia kvalita výrobkov, nižšie náklady a nové pracovné príležitosti.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Vždy záleží na tom, ako sa ponúkaná príležitosť využije. A potom sú tu, samozrejme, vždy ešte čierne labute …

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Náhrada rutinnej práce dovezenými robotmi nemusí nutne znamenať, že to pomôže slovenskej ekonomike.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Ďalšie dôležité správy

Ak zlyhá digitálny systém, pomôže hotovosť. Škandinávci sa pripravujú na mimoriadne udalosti
Neprehliadnite

TREND Barometer: Náklady práce na Slovensku pokračujú v raste. Je to pre ekonomiku pozitívne?