Taxikári a vodiči sanitiek majú nižšiu mieru úmrtnosti na Alzheimerovu chorobu ako stovky iných profesií. Nová štúdia ukazuje možnú súvislosť medzi pamäťovo náročnými úlohami v týchto povolaniach a rizikom demencie.
Vodiči sa musia orientovať v rozsiahlej spleti ulíc a byť schopní rýchlej reakcie. Predchádzajúce výskumy z Veľkej Británie zistili, že londýnski taxikári zaznamenávajú funkčné zmeny v hipokampe po desaťročiach jazdy po meste, informuje Euronews.com.
Hipokampus je oblasť mozgu využívaná na priestorovú pamäť a navigáciu. Zároveň ide o jednu z prvých častí mozgu postihnutých Alzheimerovou chorobou, najčastejšou formou demencie. Podľa novej štúdie publikovanej v časopise The BMJ výskumníci z Harvard Medical School analyzovali úmrtnosť na Alzheimerovu chorobu u takmer deviatich miliónov ľudí, ktorí zomreli v USA medzi rokmi 2020 a 2022.
Diskriminácia na základe veku deformuje prácu. Starší zamestnanci sa radšej zatajujú
Zohľadnili 443 profesií, pričom sa zamerali na vodičov autobusov, pilotov lietadiel a kapitánov lodí. Cieľom bolo porovnať taxikárov a vodičov sanitiek s inými povolaniami v doprave, ktoré nevyžadujú tak intenzívne navigačné schopnosti.
V celkovej populácii bolo 1,69 percenta všetkých úmrtí spojených s Alzheimerovou chorobou, no u taxikárov a šoférov limuzín to bolo len 1,03 percenta a u vodičov sanitiek ešte menej – 0,91 percenta. Naopak, úmrtnosť na Alzheimerovu chorobu v iných povolaniach v doprave sa pohybovala od 1,65 percenta (vodiči autobusov) po 2,34 percenta (piloti lietadiel), aj po úprave výsledkov podľa veku pri úmrtí, pohlavia, rasy, etnicity a vzdelania.
„Naše zistenia naznačujú, že časté navigačné a priestorové riešenia, ktoré hľadajú taxikári a vodiči sanitiek, môže byť spojené s istou ochranou pred Alzheimerovou chorobou,“ uviedli autori štúdie.