Súčasťou zdravého životného štýlu je pravidelný pohyb, no mnohí dospelí túto veľmi dôležitú oblasť ignorujú. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z júna 2024 nedodržiavala v roku 2022 odporúčané úrovne fyzickej aktivity takmer tretina dospelej svetovej populácie, t. j. približne 1,8 miliardy ľudí.
Najhoršie výsledky dosiahli obyvatelia bohatého ázijsko-tichomorského regiónu, ktorý zahŕňa Južnú Kóreu, Japonsko a Singapur. Nedostatok fyzickej aktivity tu má až 48 percent dospelých. Tesne za ním nasleduje so 45 percentami juhoázijský región, kam patria Afganistan, Bangladéš, Bhután, India, Nepál, Pakistan a Srí Lanka. „Ázia tvorí približne 30 percent svetovej populácie, no zodpovedá za takmer 50 percent svetovej chorobnosti. Má viac diabetikov, onkologických pacientov a pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami než ktorákoľvek iná oblasť sveta,“ zdôraznil Abrar Mir, spoluzakladateľ Quadria Capital.
Úroveň fyzickej aktivity ovplyvňuje viacero faktorov. Patrí medzi ne individuálna motivácia jedinca či množstvo voľného času, ako aj sociálne a environmentálne faktory vrátane návykov ľudí v okolí alebo dokonca teplota a klíma v regióne. Ženy vo všeobecnosti vykazovali vyššiu fyzickú neaktivitu (34 percent) v porovnaní s mužmi (29 percent). Deti a tínedžeri zas často kladú dôraz na učenie a dobré výsledky v škole, vinou čoho môžu mať menej času na fyzické aktivity. Niektoré z týchto návykov si môžu preniesť do dospelosti.
Nedostatok pohybu zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, cukrovky a iných neprenosných chorôb, ktoré sú v dnešnom svete hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Každoročne si vyžiadajú vyše desať miliónov životov. Fyzická aktivita môže oddialiť nástup demencie a podporuje pozitívne duševné zdravie.