Čím sociálnejší systém, tým väčší potenciál zneužívania. Platí to napríklad v prípade Nemecka či Nórska, kde sa chorobnosť pracovníkov stáva pre firmy vážnym problémom. Zamestnanci čerpajú viac dní práceneschopnosti než kdekoľvek inde v Európe. Počet absencií v severskej krajine dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 15 rokov.

Situáciu ešte zhoršuje chronický nedostatok pracovnej sily, čo kritici pripisujú štedrému sociálnemu systému. Výdavky na zdravotné a sociálne dávky v Nórsku patria k najvyšším na svete. „Nórsko má najväčší podiel populácie poberajúcej dávky súvisiace so zdravotným hendikepom spomedzi krajín OECD,“ upozorňuje Medzinárodný menový fond (IMF) a vyzýva na reformu „nákladného a deformujúceho“ systému sociálnych dávok. Zamestnanci v Nórsku dostávajú počas práceneschopnosti plnú mzdu po dobu jedného roka a následne dve tretiny predchádzajúceho príjmu.

„Firmy nám hovoria, že musia venovať viac času náboru a hľadaniu kvalifikovaných pracovníkov, zatiaľ čo zostávajúci zamestnanci sú preťažení,“ uviedol generálny riaditeľ nórskej dôchodkovej a poisťovacej spoločnosti Storebrand Odd Arild Grefstad pre Bloomberg. „To všetko má za následok pokles produktivity“.

Miliardy idú na kompenzácie

Alarmujúce čísla prichádzajú z Nemecka. Podľa ekonomického inštitútu IW vynaložili zamestnávatelia v roku 2022 rekordných 77 miliárd eur na kompenzácie za pracovnú neschopnosť. To je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2010. Nemecko ročne stráca približne 200 miliárd eur kvôli absenciám.

V každodennom živote sme sa prestali aktívne hýbať, ale evolučný inštinkt šetriť energiou nám zostal.
Neprehliadnite

Nemci dostávajú extra peniaze, aby boli menej chorí a chodili do práce

Práceneschopnosť sa viac využíva v chudobnejších regiónoch ako v bohatších, týka sa to aj Slovenska. Na PN sa najviac zdržiavajú obyvatelia Prešovského kraja, kým v Bratislavskom kraji trvá v priemere najkratšie. „Zároveň však platí, že postupne sa priemerná doba PN výrazne predlžuje a keďže zdravotné štatistiky Slovákov sa v tejto miere nezhoršujú, je to indikátor toho, že časti ľudí sa viac oplatí zostať na PN dlhšie ako iným,“ upozorňuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Výrazne účelové maródky

Analytik dodáva, že z porovnania krajov je zrejmé, že motivácia zostať dlhšie na PN rastie s nižším príjmom. „Sociálny systém spôsobuje, že prakticky povzbudzuje ľudí s nižšími príjmami, aby zostávali dlhšie na PN. Naopak, ľudí s vyšším príjmom motivuje skrátiť si maródku na minimum, keďže každý deň prichádzajú o výraznú časť príjmu“.

Volkswagen ID.3 Electric Car Production In Dresden
Neprehliadnite

Nemecká ekonomická mizéria pokračuje: Zamestnanci sú rekordne dlho na PN

Kým v tomto roku priemerná PN pre chorobu a úraz trvala 44,83 dní, pred dvoma rokmi to bolo 34,34 dní. Zamestnanci maródovali 43,12 dní, u samostatne zárobkovo činných osôb to bolo 68,09 dní a dobrovoľne nemocensky poistené osoby 102,22 dní. Výrazná väčšina SZČO platí minimálne odvody, preto pri PN prichádzajú o menšiu časť príjmu ako zamestnanci. „Údaj pri dobrovoľne nemocensky poistených ľudí indikuje, že maródky môžu byť výrazne účelové,“ upozorňuje ešte M. Búlik.

Ďalšie dôležité správy

PASSAU, GERMANY - JANUARY 27:  German police register migrants and refugees arriving from Austria at a processing center on January 27, 2016 in Passau, Germany. The flow of migrants arriving in Passau has dropped to between 500 and 1,000 per day, down significantly from last November, when in the same region up to 6,000 migrants were arriving daily. German police only allows migrants to enter who say they will apply for asylum in Germany. Those who say they want to continue to other countries, s
Neprehliadnite

Pre Nemecko nemá kto pracovať. Pomôcť môže oveľa väčší prílev migrantov než doteraz