V nasledujúcich rokoch bude najviac pracovníkov na Slovensku chýbať v oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci či stavebníctva. Celkovo má byť potreba dodatočných pracovníkov rádovo v stovkách tisíc. Vo štvrtok o tom informovali na konferencii Future job skills odborníci z Republikovej únie zamestnávateľov a Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH).
„Trvalo je neobsadených 80-tisíc pracovných miest prevažne s vyššou kvalifikačnou úrovňou (IT, lekári, učitelia matematiky a informatiky), alebo sú to fyzicky náročné miesta (napríklad mraziarne),“ uviedol prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský.
Chýbajúci počet pracovníkov
Doplnil, že na základe údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa počty nezamestnaných ľudí a voľných pracovných miest vracajú na úroveň roka 2019. Príčinou je podľa neho demografická zmena a tiež podpora predčasných dôchodkov zo strany vlády a z tohto dôvodu nemá kto na Slovensku pracovať.
Mário Lelovský spresnil, že na Slovensku aktuálne pracuje celkom 2,4 milióna ľudí. Dodal, že na Slovensku je 150-tisíc ľudí, ktorí nechodia do práce a sú príťažou pre štát. Polovica z týchto ľudí však pracuje na čierno v zahraničí, pričom tento problém treba podľa neho akútne riešiť.
Najviac, a to 27 percent z chýbajúceho počtu pracovníkov, bude v najbližších rokoch chýbať v oblasti zdravotníctva a sociálnej pomoci. Druhou najpočetnejšou skupinou na úrovni 21 percent budú predstavovať činnosti vykonávané v oblasti nehnuteľností. Nedostatok pracovných síl (zhodne po 20 percent) bude pociťovať aj poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov či služby na čistenie vôd a odstraňovanie odpadov.
Vzrastie dopyt po montážnikoch
Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej dodal, že v budúcnosti sa zníži najmä počet manažérov a administratívnych pracovníkov, pričom vzrastie dopyt po montážnikoch a ľudí v obchode a službách.
Mário Lelovský upozornil, že najväčším problémom chýbajúcej pracovnej sily je aj odchádzanie mladých a kvalifikovaných ľudí zo Slovenska. Najhoršie je na tom Banská Bystrica.