Slovensko a ďalšie krajiny po svojom vstupe do Európskej únie pred 20 rokmi získali viacero výhod. Medzi pozitívne efekty, okrem transformácie ekonomického prostredia a modernizácie priemyslu, experti Európskej komisie v dokumente o rozšírení jednotného trhu EÚ zaradili aj ľahší prístup špecialistov z nových členských krajín na európsky trh práce.
Uznanie odbornej kvalifikácie
Zvýšené uznávanie odborných kvalifikácií, ktoré umožnilo členstvo v EÚ, vytvorilo pre mnohých odborníkov sprístupňujúcich krajín príležitosť využívať výhody jednotného trhu. Až tretina kvalifikácií uznaných v EÚ pripadá na desať členských štátov, ktoré vstúpili do Únie v roku 2004. Z nich Poľsko a Rumunsko patria medzi európske krajiny s najvyšším počtom migrujúcich odborníkov.
Od vstupu do EÚ požiadalo o uznanie odbornej kvalifikácie v inom členskom štáte 103-tisíc osôb z Poľska a 113-tisíc záujemcov z Rumunska. Pracujúci v zahraničí, ktorí nemuseli žiadať o uznanie kvalifikácie, nie sú v tomto započítaní. Takmer 30-tisíc žiadateľov získalo kvalifikáciu na Slovensku. Medzi nimi bolo sedemtisíc zdravotných sestier, približne rovnaký počet lekárov, do dvetisíc učiteľov, 1,4 tisíc zdravotných asistentov či vyše tisíc farmaceutov.
Najviac migrujú lekári
V najväčšom počte spomedzi regulovaných povolaní migrujú v rámci celej Európskej únie lekári a zdravotníci. O uznanie kvalifikácie v inej krajine EÚ požiadalo 38-tisíc lekárov s diplomom z Nemecka, 27-tisíc zdravotných sestier vyštudovaných vo Francúzsku, takmer 32-tisíc sestier a 21-tisíc lekárov po ukončení štúdiu v Rumunsku či 5,5 tisíc lekárov s diplomom z Českej republiky.
V EÚ existuje takmer šesťtisíc regulovaných povolaní, pričom v jednotlivých krajinách sú výrazné rozdiely v ich definovaní. Približne 22 percent európskej pracovnej sily pracuje podľa celoeurópskeho prieskumu v regulovaných povolaniach. Podľa najnovších štatistík bolo na trhu práce EÚ zamestnaných takmer 198 miliónov osôb vo vekovej kategórii 20 až 64 rokov.