Ľudia na Slovensku odpracujú na nočných zmenách najviac spomedzi krajín Európskej únie, upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy. V SR pracuje v nočných zmenách 11,2 percenta zamestnancov, čo je vyše dvojnásobok priemeru EÚ na úrovni 4,6 percenta. Vysoký počet nočných služieb je na Slovensku dlhodobý, najvyššie hodnoty (17,4 percenta) dosahoval v roku 2006.
„Pri pohľade na podiel zamestnancov, ktorí vôbec nepracujú v noci, je podľa údajov Eurostatu priemer v EÚ na úrovni 87,8 percenta, zatiaľ čo na Slovensku je to 83,8 percenta,” poukazuje Ministerstvo, práce, sociálnych vecí a rodiny SR na opačnú skupinu pracujúcich. Dodáva, že podiel osôb, ktoré „niekedy“ pracujú v noci, je v EÚ v priemere 7,7 percenta, na Slovensku päť percent. Nižší podiel podľa rezortu práce majú už len Nemecko a Taliansko, čo nás v tomto meradle radí na opačný koniec rebríčka.
Vysoký podiel pracujúcich na nočných zmenách spôsobuje rozsiahla priemyselná produkcia, ktorá podporuje viaczmennú prevádzku. Celkovo na zmeny na Slovensku vlani pracovalo 23 percent zamestnancov, čo je ôsmy najvyšší podiel v EÚ.
„Na Slovensku sú nočné služby pomerne rozšírené, čo úzko súvisí s našim silným priemyselným zameraním. Ako priemyselná krajina máme množstvo prevádzok, ktoré fungujú v nepretržitom režime, od automobilového priemyslu cez strojárenstvo až po kritickú infraštruktúru,” uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.
K dôvodom práce v noci môžeme zaradiť aj príplatky za nočné zmeny, čo motivuje zamestnancov v týchto hodinách pracovať. „Od 1. júna 2023 sa príplatky za nočnú prácu opäť viažu na minimálnu mzdu, čo má motivovať zamestnávateľov k zohľadneniu nákladov na nočnú prácu,” informoval rezort práce.