Sedavé zamestnanie môže zvyšovať riziko vzniku cukrovky 2. typu, rakoviny a dokonca aj predčasného úmrtia. Príliš veľa sedenia škodí aj duševnému zdraviu. Firma Asics v prieskume odhalila, že sa nálada zamestnancov so sedavým zamestnaním zhoršuje už po dvoch hodinách práce a po štyroch im stúpajú úrovne stresu.

Tieto negatívne vplyvy možno zmierniť či dokonca zvrátiť niekoľkými jednoduchými trikmi, ktoré prispievajú k lepšiemu duševnému zdraviu:

Čítajte knihy

Pasívne sedavé správanie (prezeranie sociálnych sietí) je na rozdiel od aktívneho sedavého správania (čítanie knihy) pre duševné zdravie obzvlášť škodlivé. Profesor Brendon Stubbs v štúdii zistil, že ľudia, ktorí do svojho života zaradili vyše tri hodiny sedavého správania denne, mali o 26 percent nižšie riziko depresie v porovnaní s tými, ktorí sa mu venovali menej často.

Dychové cvičenia

Výskum od Asicsu odhalil, že už dve hodiny práce za stolom vedú k zvýšeniu hladiny stresu. Ak začínate pracovať o deviatej ráno, o jedenástej by ste si mali v harmonograme vyčleniť niekoľko minút na dychové cvičenie. Vedci zo Stanfordovej univerzity zistili, že už päť minút dychových cvičení môže zmierňovať pocity úzkosti a zlepšovať náladu.

Domáci obed

Viac ako polovica kalórií, ktoré človek za deň príjme, pochádza z ultraspracovaných potravín. Niektoré ich ingrediencie, akými sú konzervačné látky, emulgátory a umelé arómy, by ste však doma hľadali márne. Strava s vysokým podielom ultraspracovaných potravín súvisí s 30-percentným nárastom rizika vzniku depresie. Okrem toho môže ich konzumácia prispievať k rozvoju obezity, cukrovky 2. typu, problémov so srdcom a dokonca aj niektorých druhov rakoviny.

Obed pripravený doma a inšpirovaný stredomorskou diétou môže organizmus pred týmito rizikami ochrániť a zároveň zlepšiť náladu.

Pätnásť minút pohybu

Zhruba po štyroch hodinách sedavej práce stres vrcholí a je približne o pätinu vyšší než na začiatku dňa. Krátke 15-minútové cvičenie dokáže znížiť stres o 14,7 percenta a zároveň zlepšiť náladu, pretože pohyb spúšťa uvoľňovanie endorfínov, dopamínu a serotonínu.

Kocka tmavej čokolády

Tmavá čokoláda je bohatá na antioxidanty a vlákninu. Jej konzumácia prispieva k znižovaniu krvného tlaku, zlepšuje hladiny cholesterolu v krvi a funkciu mozgu. Dopriať si ju treba skôr poobede, pretože obsahuje kofeín, ktorý môže niektorým ľuďom narušiť spánok, ak by si ju dali podvečer.

Žiadny alkohol

Napriek svojim počiatočným uvoľňujúcim účinkom nie je alkohol pre človeka ani trochu prospešný. Poškodzuje nielen srdce a mozog, ale zvyšuje aj pravdepodobnosť rozvoja hypertenzie, mozgovej príhody a rakoviny. Profesor Stubbs odporúča nahradiť po práci pohár vína či piva napríklad kombuchou alebo nealkoholickou verziou obľúbeného nápoja.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Bojujete s vyhorením v top manažmente? Toto je šesť preventívnych krokov ako mu predísť