Niekedy sa človeku zdá, že ani 24 hodín denne nestačí. Potreboval by aspoň ešte dve-tri hodinky, aby dokončil, čo si naplánoval. Ešte horšie to je, ak človek pracuje z domu; len veľmi ťažko si vyčlení štandardný osemhodinový pracovný čas, na aký bol zvyknutý v kancelárii.
Mnoho krát sa stáva, že si odskočí aj niečo vybaviť počas dňa, resp. venuje sa prácam v domácnosti či deťom a robota mu ostáva navečer. Ale to už treba začať oddychovať a postupne sa pripraviť na spánok a nabrať sily do ďalšieho dňa.
Nemci zvyknú byť označovaní ako usilovní a efektívni pracovníci. Majú radi svoje pracovné stereotypy. No rovnako tak si chránia voľný čas. V čase pandémie koronavírusu, keď je mnoho z nich na home office, o to ešte viac. Udomácnil sa u nich koncept „Feierabend“. Vďaka nemu spoločnosti dosahujú vyššiu produktivitu, keďže majú výkonnejšiu pracovnú silu. Zamestnancom sa totiž stanovuje okrem práce aj presný čas určený na odpočinok.
Niečo ako telesný rytmus
„Hneď po práci si musíte oddýchnuť - nasledujúci deň nemôžete toho stihnúť dvojnásobne viac,“ citoval Nilsa Backhausa, poradcu nemeckého Spolkového ústavu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, web bbc.com. Stres a zotavenie idú podľa neho ruka v ruke. „Je to ako telesný rytmus.“
34-ročný Backhaus žije v Bochume, neďaleko Dortmundu v Nemecku. Momentálne pracuje z domu, no svoj stereotyp dochádzania a odchádzania z práce si zachoval. Každý večer nasadá na bicykel, ide pozdĺž rieky Ruhr, aby absolvoval „falošné dochádzanie“, ako si tento zvyk sám nazval - napodobňuje tak cestu z kancelárie. Tým zahajuje svoj „Feierabend“, resp. začiatok obdobia voľného času a odpočinku.
Kto zaplatí za kávu a elektrinu? To sú v ére práce z domu dôležité nezodpovedané otázky
Pre pracovníkov, ktorí sa ťažko adaptujú na prácu na diaľku, býva totiž jedným z najväčších problémov tejto zmeny to, že pracovný deň nemá jasný koniec.
Nemci pracujú dlhšie
Aj Nemci pracujú dlhšie, ako by mali. Jeden prieskum pracovného času ukázal, že nemeckí zamestnanci na plný úväzok pracujú týždenne v priemere o päť hodín viac ako majú zazmluvnené. O to dôležitejšie je vedieť, kedy pracovné povinnosti ukončiť a vypnúť.
Feierabend sa zvykne prekladať ako mix „oslavy“ a „večera“. Niekedy sa interpretuje ako „odvykanie si od pracovného času“ alebo „šťastná hodina“. Ale to nie je celkom správne.
„Niektoré preklady trochu zavádzajú,“ hovorí Backhaus. „Pôvodný význam nie je párty.“ Christoph Stengel, 41-ročný Berlínčan, ktorý pracuje ako vývojár softvéru na webovej stránke Idealo, zameranej na porovnávanie cien, vysvetlil, že dôležité sú dva momenty v pojme Feierabend. „Po prvé, je to okamih, keď prestaneš pracovať po zvyšok dňa. Po druhé, je to časť dňa medzi prácou a spánkom.“
Práca na diaľku = nový stres
Aj Medzinárodná organizácia práce (International Labor Organization), ktorá zastrešuje 187 štátov sveta, nedávno upozornila, že v dôsledku pandémie covid-19 sa pracovné podmienky a organizácia práce výrazne zmenili. Jej odborníci preto odporúčajú zamestnávateľom flexibilne reagovať na nové psychosociálne výzvy a zabezpečiť ochranu zdravia a pohodu svojich pracovníkov. „Práca na diaľku priniesla nový stres, keď sa pracovníci ocitli izolovaní, žonglujúc v kolobehu pracovného a osobného života,“ zdôraznili.
Home office môže byť pre firmy aj ťažkou skúškou
Dve strany tej istej mince
Kedysi zvonenie kostolných zvonov signalizovalo koniec pracovného dňa a začiatok večerných modlitieb a odpočinku. Caroline Rothaugeová, odborná asistentka v odbore moderných a súčasných dejín na Katolíckej univerzite v Eichstätte-Ingolstadte, pre bbc.com uviedla, že najmä pracovníci tovární bojovali kedysi za kratší pracovný čas, a teda aj odpočinok napríklad v podobe „Feierabendu“ alebo víkendu. Voľný čas by sa podľa nej mal využívať na regeneráciu tela a mysle. „Práca a voľný čas boli teda koncipované ako dve strany tej istej mince: Adekvátne využitie voľného času umožňuje človeku znovu pracovať a v najlepšom prípade dokonca zvyšuje jeho výkonnosť.“
Počas „Feierabendu“ sa napríklad odporúčajú prechádzky vonku, šport, stretávanie sa s priateľmi, ale aj pokojný večer doma v kruhu rodiny, či s dobrou knihou v ruke. Dokonca aj niečo také jednoduché, ako je zmena oblečenia – z niečoho serióznejšieho počas pracovnej doby (povedzme nohavice s opaskom) na pohodlné tepláky po práci, môže pomôcť vašej mysli „prepnúť sa“ na čas odpočinku.
Treba docieliť rovnováhu
Má sa skrátka docieliť „rovnováha medzi pracovným a súkromným životom“. V rámci prieskumov pracovného času Federálneho inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, uskutočňovaných v rokoch 2015, 2017 a 2019, sa vedci pýtali účastníkov, do akej miery sú spokojní s tým, ako sa ich pracovný a súkromný život navzájom ovplyvňujú. Odpovede ukázali, „že ak sa hranice stierajú alebo ak pracovný čas zasahuje do súkromného života - nadčasy, dlhá pracovná doba, práca v neobvyklých časoch - spokojnosť s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom klesá“.
Nie je preto najvhodnejšie, ak napríklad kvôli starostlivosti o deti, úradným povinnostiam, nákupom alebo osobným preferenciám pracujete mimo tradičných hodín. Každý človek ale musí zistiť, ako si nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Každý najlepšie vie, čo mu vyhovuje.