Ústredný krízový štáb nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých, ktorí sa vrátili z postihnutých krajín, a to Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórei. Dlhšie týždne bez finančnej rezervy by už do značnej miery pocítili aj peňaženky mnohých pacientov s týmto ochorením.
Záťaž na rozpočet
Ak lekár či hygienik nariadi niekomu karanténu kvôli koronavírusu, znamená to pre dotyčného prerušenie všetkého spoločenského života, vrátane toho pracovného.
„Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“ vysvetlil pre médiá hlavný hygienik SR Ján Mikas. Riskovať sa v tomto prípade neoplatí. Za nerešpektovanie nariadenia môže byť každému uložená pokuta do 1 650 eur.
Ešte oveľa prísnejšie mimoriadne opatrenia, dokonca s vyšším finančným postihom, platia v susednom Česku. Každý český občan, ktorý sa vráti z Talianska, musí povinne kontaktovať lekára, ktorý rozhodne, či bude umiestnený do dvojtýždňovej karantény. Ak to poruší, hrozí mu pokuta 118-tisíc eur, teda tri milióny českých korún.
„Ľudia v karanténe môžu nákupy uskutočniť prostredníctvom online obchodov, prípadne môžu o pomoc požiadať rodinu či priateľov, ktorí môžu ponechať nákup za dverami,“ objasňuje pre TREND Jitka Nováčková z tlačového oddelenia Ministerstva zdravotníctva Českej republiky.
Zjednodušenie postupov
Všeobecní lekári na Slovensku môžu pre nový koronavírus vypísať po novom takzvanú pohybovú práceneschopnosť (PN). Potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?