Scott Mautz kedysi pracoval ako výkonný manažér pre Procter & Gamble a dnes pôsobí ako motivačný kouč. Vďaka 30-ročným profesijným skúsenostiam sa mu podarilo odhaliť, aké vlastnosti či správanie je typické pre psychicky silných lídrov. Väčšina z nich podľa neho „precvičuje“ šesť základných „mentálnych svalov“. Sú nimi sebavedomie, odvaha, smelosť, rozhodnosť, cieľavedomosť a pozitívne myslenie.

Scott Mautz pre CNBC uviedol frázy, ktoré mentálne silní ľudia často používajú s cieľom udržať si správne nastavenie mysle:

1. Som dosť dobrý.

V dnešnom svete sociálnych sietí je veľmi ľahké cítiť pravý opak. Je prirodzené, že človek sa pri pohľade na vysmiate fotky známych a priateľov začne porovnávať. Ľudia mávajú pocit, že práve odlišnosti im stoja v ceste pri plnení snov. Väčšinou je to naopak. „Porovnávajte sa len so sebou samým. Všímajte si, kým ste dnes a kým ste boli včera. Jediná skutočne dôležitá otázka je, či osobnostne rastiete,“ zdôraznil Mautz. Mentálne silní ľudia si túto skutočnosť pravidelne pripomínajú a posilňujú tým sebavedomie.

2. Aké možnosti tento neúspech prinesie?

Ľudia majú tendenciu sústrediť sa na to zlé. Keď sa situácia nevyvinie podľa ich predstáv, rozmýšľajú iba nad tým, koľko času, peňazí a snahy vyšlo navnivoč. Mentálne silní ľudia sa sústredia hlavne na to, aké nové možnosti im nepriazeň osudu priniesla a ako z nich vyťažiť čo najviac.

3. Nebojím sa mať ambiciózne plány.

Mentálne najsilnejší ľudia mávajú veľké sny a motivujú aj ostatných, aby robili to isté. Dôležité je veriť, že sa môžu splniť. Ambicióznosť a smelosť pomáhajú ľuďom vytvoriť lepšiu a úspešnejšiu verziu seba samých.

4. Aká je cena nerozhodnosti?

Rozhodnosť je znakom mentálne silných lídrov, ktorí vedia, že situácia nemusí vždy dopadnúť podľa ich predstáv, no neboja sa jej postaviť čelom. Aj zlé rozhodnutie je lepšie ako žiadne. „Pripomínajú sebe aj druhým, čo sa môže stať, keď človek rozhodnutie odkladá,“ dodal Mautz.

5. Riešim veci, ktoré dokážem ovplyvniť?

Mentálna sila je úzko spätá s dosahovaním cieľov. Zvyčajne býva ťažšie, keď sa človek sústredí na faktory, ktoré nedokáže ovplyvniť. Pri vymýšľaní stratégie poradil Mautz vytvoriť jednoduchú tabuľku s dvoma stĺpcami. Do prvého treba vypísať možné komplikácie a zakrúžkovať iba tie, ktoré človek dokáže ovplyvniť. Do druhého stĺpca k nim potom treba vypísať možné riešenia.

6. Nemusím to robiť, môžem to robiť.

Táto zmena myslenia posilní pocity vďaky a naplní človeka energiou v chvíľach, keď má pocit, že je toho naňho priveľa. Ak ho napríklad z dôvodu pracovných povinností čaká dlhý let, pripomenie si, aké má šťastie, že má vôbec možnosť cestovať. Niektorí ľudia by obetovali všetko, aby mohli vytiahnuť päty z rodného mesta. Mentálne silní ľudia sa sústredia na pozitíva, vďaka čomu si dokážu entuziazmus udržať počas celého dňa.

Ďalšie dôležité správy

Kancelárie sú plné frustrovaných ľudí.
Neprehliadnite

Mladší zamestnanci sa v práci trápia. Starší kolegovia sú na tom lepšie