Produktivita práce v Česku sa od rozdelenia Československa zvýšila o 84,6 percenta. Z výnimkou rokov 1997, 2008, 2009, 2016 sa vždy medziročne zvyšovala, priemerný ročný nárast bol o 2,4 percenta. Vyplýva to z analýzy, ktorú ČTK poskytla Hospodárska komora ČR. Podľa komory ale česká produktivita práce stále nedosahuje európsky priemer. Na jej zvýšenie je potrebné, aby sa tuzemské firmy zamerali na inovácie a výrobu s vysokou pridanou hodnotou.

Produktivita práce vyjadruje hrubý domáci produkt prepočítaný na odpracovanú hodinu. V uplynulých 30 rokoch väčšinou medziročne rástla, najviac v roku 2001, keď sa zvýšila o 7,7 percenta. Pokles produktivity práce zaznamenalo Česko len štyrikrát, najhlbší bol o 2,3 percenta počas finančnej krízy v roku 2009.

Slovensko predbehlo Česko v roku 2010

Z krajín Visegrádu (Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko) malo Česko na začiatku 90. rokov minulého storočia v produktivite práce najlepšiu východiskovú pozíciu. V roku 2010 ho ale predbehlo Slovensko. „Česká republika mala v 90. rokoch z krajín V4 najvyššiu produktivitu práce a udržala si ju až do ekonomickej krízy v roku 2009. Po nej ale zrýchlilo dynamiku svojho rastu Slovensko a predbehlo nielen Maďarsko, ale aj Českú republiku,“ uviedol prezident Hospodárskej komory Vladimír Dlhý. V súčasnosti podľa neho rýchlo rastie produktivita práce v Poľsku, ktoré v roku 2016 predbehlo Maďarsko a blíži sa Česku.

Česká produktivita práce sa približuje západným krajinám, zatiaľ ale nedosiahla priemer Európskej únie. Podľa Hospodárskej komory je to tiež dôvod, prečo mzdy českých zamestnancov nedosahujú priemerné mzdy v Nemecku alebo v Rakúsku. Pre zlepšenie vývoja produktivity práce, a následne aj zlepšenie výkonnosti ekonomiky ako celku, je podľa komory kľúčový prechod k ekonomickým činnostiam s vyššou pridanou hodnotou.

„Ak chceme, aby ľudia mali vyššiu životnú úroveň a mzdy im rástli viac aj reálne, teda po očistení od inflácie, musí sa zvýšiť produktivita práce. To sa dá dosiahnuť investíciami firiem do výkonnejších strojov, orientáciou na inovácie a produkciu s vysokou pridanou hodnotou, ale aj zmenou organizácie práce,“ uviedol Dlouhý. Upozornil tiež, že k nižšej produktivite práce prispieva aj neproduktívna agenda, ktorú musia firmy venovať administratívnej záťaži.

Ďalšie dôležité správy

východoslovenskí košickí Rómovia nezamestnaní rómski obyvatelia práca Správa mestskej zelene SMZ èistiace práce upratovanie odpadky zeleò
Neprehliadnite

Aktivačné práce budú podliehať prísnejším podmienkam, Krajniak chce motivovať nezamestnaných