Podiel pracovného príjmu na HDP má v Európe klesajúci trend. To znamená, že pracovníci dostávajú stále menší kúsok koláča z celkovej produkcie krajiny. To zvyšuje príjmovú nerovnosť, poznamenáva portál euronews.com.

Podiel pracovného príjmu na HDP, definovaný Medzinárodnou organizáciou práce (ILO), je percentuálny pomer medzi celkovým pracovným príjmom a HDP, pričom obe hodnoty sú vyjadrené nominálne. Pracovný príjem zahŕňa kompenzácie zamestnancov a časť príjmu samostatne zárobkovo činných osôb.

V roku 2021 sa podiel pracovného príjmu na HDP v jednotlivých krajinách EÚ značne líšil. Podľa odhadov ILO sa pohyboval od 30,6 percenta v Írsku cez 62,5 percent v Holandsku až po najvyšší pomer dosiahnutý vo Švajčiarsku (70,5 percenta). Slovensko sa umiestnilo v druhej polovici rebríčka s 53,3-percentným podielom na HDP. Priemer krajín EÚ bol 57 percent.

Tri severské krajiny Fínsko, Švédsko a Nórsko mali takisto nižší podiel, ako je priemer EÚ. V roku 2021 však Írsko a Turecko zaznamenali zďaleka najnižšiu hodnotu pracovného príjmu v pomere k HDP.

„Hlavná vec, ktorú treba povedať, je, že HDP je v Írsku ovplyvnený daňami od amerických nadnárodných spoločností,“ povedal spoluriaditeľ ekonomického inštitútu NERI Tom McDonnell s tým, že sa snažia minimalizovať svoje záväzky na dani z príjmov právnických osôb v tejto krajine. „To sa objavuje v národných účtoch v rámci „kapitálového podielu“ príjmu a spôsobuje, že podiel práce sa zdá byť menší, než v skutočnosti je,“ dodal.

Ak sa pozrieme na zmenu podielu pracovného príjmu na HDP za posledné desaťročie (v rokoch 2011 až 2021), Slovensko postúpilo vyššie, kým priemer EÚ klesol o 1,8 percentuálneho bodu. Zaznamenali sme sedempercentný nárast tohto podielu. Podľa ILO sa pod rast či pokles podpisujú najmä technologické zmeny, globálna integrácia, vývoj na finančných trhoch, ale aj na samotnom trhu práce a nezamestnanosť.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Trináste dôchodky majú negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť HDP, tvrdí rozpočtová rada