Generácia Z a mladší mileniáli si v práci čoraz častejšie uplatňujú deň na regeneráciu alebo takzvaný „sick day“. Ide o firemný benefit, ktorý zamestnancom umožňuje zobrať si za rok niekoľko dní voľna, ak sa necítia dobre nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Na pracovisku sa tak mladšie generácie snažia zaviesť nový trend, ktorého podstatou je nejsť do práce, keď sa na to človek necíti. „Dochádza ku generačnému posunu smerom k dosiahnutiu rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Ľudia si zdravie chránia o trochu viac než kedysi a vynucujú si v práci určité hranice,“ vysvetlila Liz Wilkeová, hlavná ekonómka v spoločnosti Gusto.
Množstvo dní na regeneráciu, ktoré si ľudia berú, v posledných rokoch neustále stúpa. Tento trend poháňajú najmä mladší zamestnanci. Gusto zistil, že pracovníci vo veku od 25 do 34 rokov si berú viac zdravotného voľna než starší kolegovia. Podobne aj firma Dayforce zaznamenala v rámci dní na regeneráciu 29-percentný nárast u ľudí do 35 rokov v porovnaní so 16-percentným nárastom u ľudí nad 35 rokov.
Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, prečo zamestnanci po pandémii využívajú tento benefit čoraz viac. Svoju úlohu v tom ale podľa expertov zohráva niekoľko faktorov. Jedným z vysvetlení je, že sa ľudia vo svetle pandémie začali viac starať o svoje zdravie. Okrem toho firmy pri uznávaní voľna akceptujú viac dôvodov než kedysi.
Už nejde len o bolesť hrdla či nádchu, čoraz častejšie žiadajú ľudia o uplatnenie dňa na regeneráciu v snahe ochrániť svoje duševné zdravie, pretože je toho na nich priveľa alebo majú pocit vyhorenia. Generácia Z priznala, že v práci pociťuje viac stresu a úzkosti než iné generácie.
Zatiaľ je skoro odhadnúť, či tento trend pretrvá alebo či niektorí mladší zamestnanci nebudú vymeškávanie časom ľutovať. Hoci sa pracovná kultúra za posledné roky výrazne zmenila, nie je vylúčené, že sa veci nakoniec vrátia do starých koľají. Okrem toho treba myslieť na to, že šéfovia si pamätajú, kto do práce chodil a kto nie.
Ak sa zamestnanec stará iba o to, ako sa práca odrazí na jeho psychike, vedenie môže začať premýšľať, či sa tento človek na svoju pozíciu hodí. „Každá práca je niekedy stresujúca. Nemôžete len tak odísť, vždy keď vám stúpne tlak. Mať hranice je zdravé, no nechcete ich nastaviť tak striktne, že skončíte bez práce,“ varovala Emily Stewartová z Business Insideru.