Určite to mnohí z vás poznajú. Snažíte sa prísť s nejakou novou skvelou myšlienkou či úvodom blížiacej sa prezentácie, no namiesto toho iba frustrovane pozeráte na prázdny papier pred sebou. Viete, že ten nápad tam niekde vo vašej hlave je, ale neviete sa k nemu dostať. Čo v takej situácii robiť? Ako tento blok kreativity prelomiť? Podľa portálu CNBC existuje niekoľko stratégií, ktorými dokážete rozprúdiť svoju predstavivosť a myslenie.
Najťažšie je začať
Kariérna koučka Natalie Fisherová radí začať od základov. Porozmýšľajte, čo už o danej téme viete. Možno ste sa o nej rozprávali na nedávnom stretnutí, spomenuli ju svojmu kamarátovi či o nej čítali článok kdesi na internete. Ak nie, tak nezúfajte a skúste si o nej niečo vygoogliť. Kľúčom je tému nespúšťať z mysle.
„Ak máte pocit, že ste sa zasekli, tak to viete zmeniť tým, že si položíte niekoľko naozaj dobrých otázok,“ radí Fisherová. Okrem toho pomôže, keď svoju myseľ nastavíte tak, že tento váš blok je iba dočasnou záležitosťou, keďže sa vždy nájde niečo, čo vás dokáže odblokovať.
Možno stačí iba zavolať kamarátovi alebo niekomu napísať a poprosiť ho o viac informácií. Ľudia majú totiž často pocit, že musia kreatívnu činnosť vykonávať osamote. Práve komunikácia je často tým katalyzátorom, ktorý odstráni váš blok a otvorí hrádzu nápadov.
Ďalší krok je ten najťažší – dať svojim myšlienkam podobu a pustiť sa do práce. Nebojte sa svoje nápady preniesť na papier, aj keď s nimi nie ste úplne spokojný. Ľuďom často stojí v ceste ich vlastný perfekcionizmus, a tak mnohí z nás často iba hodiny pozerajú na prázdny papier.
Nebojte sa napísať čokoľvek, čo vám napadne. Každú chybu totiž môžete vždy vymazať a začať odznova. Hlavné je nechať kreativitu voľne plynúť a nečakať na „dokonalý nápad“.
Stavte na miliardárov
Blok kreativity zažili aj mnohí úspešní podnikatelia, ktorí však našli svoje vlastné metódy, ako s týmto problémom bojovať.
Zakladateľovi firmy Apple Steveovi Jobsovi napríklad pomáhali prechádzky, počas ktorých prišiel s nejedným prevratným nápadom.
Účinnosť tejto metódy potvrdili aj vedci. Zistili totiž, že študenti sú o poznanie kreatívnejší, keď kráčajú, než keď sedia. Prechádzky sú kľúčom k voľnému prúdeniu myšlienok, uzavreli vedci.
Fanúšikmi tejto metódy sú aj generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey či generálny riaditeľ platformy LinkedIn Jeff Weiner.
Porazte strach
Ak blok pociťujete počas stretnutí v práci, keď od vás šéf čaká prílev nápadov, tak nezúfajte, pretože aj v tomto prípade existuje pomoc.
Spisovateľka Abby Wolfeová radí, aby ste sa o svoje nezvyčajné a divoké nápady nebáli podeliť. Nikdy totiž neviete, či z nich nevznikne niečo užitočné. Možno budete prekvapený a vášmu šéfovi sa vaša myšlienka zapáči alebo ho nasmeruje k tomu pravému riešeniu.
Odborníci v tom majú jasno: prechádzajte sa, volajte kamarátom a nebojte sa zdieľať svoje nápady. Hlavne sa však nedajte odradiť svojím perfekcionizmom či strachom z toho, ako budú vaši kolegovia reagovať. Nechajte svoju kreativitu voľne plynúť a uvidíte, čo z vás „vylezie“ a k čomu vaše myšlienky povedú. Možno to bude práve tá jedna prevratná myšlienka, na ktorú ste čakali.