Prechod na zelenú energiu by mal v Spojených štátoch vytvoriť milióny nových pracovných miest. Podľa jeho zástancov tak majú mnohí Američania šancu zlepšiť svoju životnú úroveň. Pilotný program firmy Accenture a neziskovej organizácie Goodwill Industries International však vyvolal pochybnosti, ako veľmi budú z prechodu ťažiť menej kvalifikovaní pracovníci.

Sklamaní absolventi

Projekt je akýmsi urýchľovačom pre zelené pracovné miesta a jeho realizácia prebieha v štyroch veľkých amerických mestách. Účastníci programu pochádzajú z marginalizovaných skupín, najmä z afroamerickej komunity, a učia sa tu opravovať nabíjacie stanice pre elektromobily či inštalovať solárne panely a tepelné čerpadlá. Autori projektu im na začiatku tvrdili, že po absolvovaní môžu ročne zarábať až 62-tisíc dolárov.

K spusteniu programu došlo začiatkom roka 2024 a odvtedy si prácu v zelenom odvetví ešte stále nenašlo vyše 60 percent účastníkov. Jedným z nich je aj Adrian Johnson, ktorý má pocit, že ho autori programu oklamali. Aj po tom, čo sa vďaka projektu naučil opravovať nabíjačky pre elektromobily, ho všetky firmy v odbore odmietli. „Nemám potrebné zručnosti či tréning pre žiadnu z pozícií, po ktorých je v súčasnosti dopyt,“ posťažoval sa. Väčšina zamestnávateľov hľadá skúsených elektrikárov, nie nováčikov. Johnson sa nakoniec zamestnal ako inšpektor nehnuteľností.

Nigel West sa v urýchľovači takisto naučil opravovať nabíjačky pre elektromobily. Dúfal, že si vďaka tomu nájde lepšie platenú prácu. Po absolvovaní programu zistil, že žiadny z potenciálnych zamestnávateľov nemal záujem o technikov-začiatočníkov.

Senior manažérka v spoločnosti Accenture Molly Bauchová, ktorá má pilotný program na starosti, uviedla, že ju „bolí srdce“, keď počuje príbehy ako tie od Johnsona a Westa.

Nevzdávajú sa

Goodwill aj Accenture si dali za cieľ presvedčiť elektrikárske, ventilačno-kúrenársko-klimatizačné a solárne firmy, aby dali ich absolventom šancu. Americkí zamestnávatelia podľa nich nebudú stíhať držať krok s tempom elektrifikácie, ak sa budú spoliehať iba na skúsených elektrikárov a inštalatérov.

Bauchová uviedla, že prácu v odvetví čistej energie si už našlo približne 39 percent absolventov programu. Miera úspešnosti stúpne na 58 percent po započítaní účastníkov, ktorí sa zamestnali v inej oblasti.

Organizátori a partneri pilotného akcelerátora trvajú na tom, že niektoré profesie budúcnosti sa dajú rýchlo naučiť. Firma BlocPower z New Yorku, ktorá sa špecializuje na energeticky efektívne budovy, navrhla v rámci programu učebný plán pre tepelné čerpadlá a klimatizáciu. Najväčšou výzvou bude podľa nej presvedčiť firmy, že účastníci sú na výkon práce pripravení už po štyroch či piatich týždňoch.

Ďalšie dôležité správy

logo Slovenského plynárenského priemyslu
Neprehliadnite

Slovensko má nový zelený zdroj, SPP spustil do prevádzky fotovoltickú elektráreň