Prechod na zelenú energiu by mal v Spojených štátoch vytvoriť milióny nových pracovných miest. Podľa jeho zástancov tak majú mnohí Američania šancu zlepšiť svoju životnú úroveň. Pilotný program firmy Accenture a neziskovej organizácie Goodwill Industries International však vyvolal pochybnosti, ako veľmi budú z prechodu ťažiť menej kvalifikovaní pracovníci.
Sklamaní absolventi
Projekt je akýmsi urýchľovačom pre zelené pracovné miesta a jeho realizácia prebieha v štyroch veľkých amerických mestách. Účastníci programu pochádzajú z marginalizovaných skupín, najmä z afroamerickej komunity, a učia sa tu opravovať nabíjacie stanice pre elektromobily či inštalovať solárne panely a tepelné čerpadlá. Autori projektu im na začiatku tvrdili, že po absolvovaní môžu ročne zarábať až 62-tisíc dolárov.
K spusteniu programu došlo začiatkom roka 2024 a odvtedy si prácu v zelenom odvetví ešte stále nenašlo vyše 60 percent účastníkov. Jedným z nich je aj Adrian Johnson, ktorý má pocit, že ho autori programu oklamali. Aj po tom, čo sa vďaka projektu naučil opravovať nabíjačky pre elektromobily, ho všetky firmy v odbore odmietli. „Nemám potrebné zručnosti či tréning pre žiadnu z pozícií, po ktorých je v súčasnosti dopyt,“ posťažoval sa. Väčšina zamestnávateľov hľadá skúsených elektrikárov, nie nováčikov. Johnson sa nakoniec zamestnal ako inšpektor nehnuteľností.
Nigel West sa v urýchľovači takisto naučil opravovať nabíjačky pre elektromobily. Dúfal, že si vďaka tomu nájde lepšie platenú prácu. Po absolvovaní programu zistil, že žiadny z potenciálnych zamestnávateľov nemal záujem o technikov-začiatočníkov.
Senior manažérka v spoločnosti Accenture Molly Bauchová, ktorá má pilotný program na starosti, uviedla, že ju „bolí srdce“, keď počuje príbehy ako tie od Johnsona a Westa.
Nevzdávajú sa
Goodwill aj Accenture si dali za cieľ presvedčiť elektrikárske, ventilačno-kúrenársko-klimatizačné a solárne firmy, aby dali ich absolventom šancu. Americkí zamestnávatelia podľa nich nebudú stíhať držať krok s tempom elektrifikácie, ak sa budú spoliehať iba na skúsených elektrikárov a inštalatérov.
Bauchová uviedla, že prácu v odvetví čistej energie si už našlo približne 39 percent absolventov programu. Miera úspešnosti stúpne na 58 percent po započítaní účastníkov, ktorí sa zamestnali v inej oblasti.
Organizátori a partneri pilotného akcelerátora trvajú na tom, že niektoré profesie budúcnosti sa dajú rýchlo naučiť. Firma BlocPower z New Yorku, ktorá sa špecializuje na energeticky efektívne budovy, navrhla v rámci programu učebný plán pre tepelné čerpadlá a klimatizáciu. Najväčšou výzvou bude podľa nej presvedčiť firmy, že účastníci sú na výkon práce pripravení už po štyroch či piatich týždňoch.