Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre lieky na humánne použitie v pondelok odporučil podmienečnú registráciu proticovidovej vakcíny Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Informovala o tom EMA na svojej webovej stránke.

Výbor EMA tak odporučil podmienečnú registráciu piatej vakcíny proti ochoreniu covid-19. Podľa hodnotenia EMA spĺňa nová očkovacia látka všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu.

Hlavné klinické skúšky

Dve hlavné klinické skúšky u dospelých od 18 rokov s viac ako 45-tisíc účastníkmi potvrdili, že táto vakcína bola účinná v prevencii ochorenia covid-19.

V prvej štúdii boli dve tretiny účastníkov očkované vakcínou Nuvaxovid a zvyšná tretina dostala placebo. V druhej štúdii polovici účastníkov podali vakcínu a druhej polovici placebo. Účastníci štúdií neboli informovaní, aká látka im bola podaná.

V prvej štúdii v Mexiku a USA mala vakcína účinnosť 90,4 percenta. Týždeň po druhej dávke sa v očkovanej skupine objavilo 14 prípadov symptomatického priebehu covidu u 17 312 účastníkov, v placebo skupine dostalo symptomatický covid 63 ľudí z 8 140.

KK34 Brusel - Riaditeľka Európska agentúra pre lieky (EMA) Emer Cookeová hovorí na pôde Európskeho parlamentu 30. novembra 2021 v Bruseli. EM  by mohla v prípade potreby schváliť vakcíny proti COVID-19 prispôsobené na nový variant omikron do troch až štyroch mesiacov. Uviedla to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová. FOTO TASR/AP
Executive Director of the European Medicines Agency (EMA) Emer Cooke speaks during an Environment, Public Health and Food Safety (ENVI) Committee at the European parlia
Neprehliadnite

Európska agentúra pre lieky odporučila schváliť dva prípravky proti koronavírusu

Vysoká účinnosť

Druhá štúdia prebehla v Británii a ukázala účinnosť vakcíny 89,7 percenta. V zaočkovanej skupine dostalo covid desať ľudí z 7 020, v placebo skupine došlo k 96 prípadom nákazy u 7 019 účastníkov.

Podľa EMA vykázala vakcína úhrnnú účinnosť v týchto skúškach okolo 90 percent. V čase klinických skúšok dominoval pôvodný variant nového koronavírusu a tiež niektoré ďalšie varianty ako alfa a beta. O účinnosti vakcíny na iné varianty vrátane omikronu nie sú zatiaľ dostatočné údaje, priznáva EMA.

Mierne nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky boli zväčša mierne až stredne silné a trvali niekoľko dní po očkovaní. Najčastejšími sú citlivosť alebo bolesť v mieste vpichu, únava, bolesti svalov, kĺbov a hlavy, nevoľnosť a vracanie.

EMA bude účinnosť a bezpečnosť vakcíny naďalej monitorovať prostredníctvom systémov hlásenia v jednotlivých členských štátoch a tiež prostredníctvom ďalších štúdií.

O registrácii vakcíny má čoskoro rozhodnúť Európska komisia. Rozhodnutie bude automaticky platné vo všetkých členských štátoch EÚ.

sídlo výrobca Valneva
Neprehliadnite

Do EÚ prichádza vakcína od spoločnosti Valneva, vytvorená inou technológiou ako ostatné vakcíny