Odklon lodnej dopravy od Suezského prieplavu v dôsledku útokov jemenských povstalcov húsíov na lode plávajúce Červeným morom sťažuje situáciu už aj tak živoriacej egyptskej ekonomiky. Takmer všetky hlavné zdroje zahraničnej meny pre Egypt, teda vývoz zemného plynu, cestovný ruch, prevody peňazí Egypťanov pracujúcich v zahraničí a teraz aj príjmy zo Suezského prieplavu sa v poslednom čase dostali pod silný tlak. Rastie potreba reforiem a pomoci zo zahraničia, píše agentúra Reuters.

Predseda správy Suezského prieplavu minulý týždeň uviedol, že za prvých jedenásť januárových dní klesli príjmy z prevádzky prieplavu o 40 percent. Za rok do vlaňajšieho 30. júna pritom zarobil prieplav Egypta rekordných 8,76 miliardy dolárov a v treťom štvrťroku ďalších 2,40 miliardy dolárov.

Narušenie lodnej dopravy potrvá dlhšie

Generálny riaditeľ prepravnej spoločnosti Maersk v stredu uviedol, že očakáva, že narušenie lodnej dopravy spôsobenej útokmi na plavidlá bude pravdepodobne trvať najmenej niekoľko mesiacov. Maersk a ďalšie veľké lodné spoločnosti dali pokyn stovkám komerčných lodí, aby sa vyhýbali Červenému moru, a poslali plavidlá na dlhšiu trasu okolo Afriky.

„Ak bude pokles príjmov zo Suezského prieplavu pokračovať, môže to byť vážna rana. Je to veľká komplikácia, pretože je to priamy zdroj devízových príjmov pre vládu,“ povedal Reuters analytik Allen Sandeep zo spoločnosti Naeem Brokerage. Ďalšie zdroje príjmov, ako sú prevody peňazí od robotníkov pracujúcich v zahraničí, smerujú predovšetkým k súkromným osobám.

Peniaze znehodnocuje inflácia

Tie sa však podľa údajov centrálnej banky v rozpočtovom roku, ktorý skončil 30. júna, prepadli o 9,85 miliardy dolárov a v júli až septembri o ďalších 1,93 miliardy dolárov. Egypťania v zahraničí sa zdráhajú posielať zárobky domov. Prekáža im, že oficiálny kurz je podstatne nižší, ako kurz, ktorý ponúka čierny trh, pričom peniaze rýchlo znehodnocuje inflácia.

Kurz egyptskej libry na čiernom trhu klesol z 39 libier pred vypuknutím vojny v Pásme Gazy 7. októbra na približne 57 libier za dolár. Oficiálny kurz zostáva od marca na pevnej úrovni 30,85 libry za dolár. Inflácia je rekordne vysoká od júna, v decembri dosiahla 33,7 percenta.

S naštartovaním reforiem sa čakalo

Vývoz zemného plynu klesol podľa údajov centrálnej banky v období od júla do septembra medziročne o dve miliardy dolárov. Na vine bol pokles miestnej produkcie a nižšie medzinárodné ceny. Vo fiškálnom roku 2022/2023 Egypt vyviezol zemný plyn za 7,20 miliardy dolárov. Cestovný ruch potom zarobil v sezóne 2022/2023 rekordných 13,63 miliardy dolárov. Od vypuknutia krízy v Pásme Gazy slabne, aj keď údaje o príjmoch za mesiace počnúc septembrom vláda nezverejnila.

Mnohí analytici sa domnievali, že Egypt vyčkával s devalváciou meny a s ďalšími bolestivými reformami potrebnými na naštartovanie ekonomiky až do polovice decembra, keď sa konali prezidentské voľby. Podľa očakávania zvíťazil prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorý podľa úradov získal asi 90 percent hlasov. „Keď to všetko zhrnieme, zdá sa, že sa egyptská kríza blíži na rázcestí,“ uviedol analytik James Swanston zo spoločnosti Capital Economics.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Drahá ropa, obmedzená výroba, menej prepravených kontajnerov. Aj to je konflikt v Červenom mori