Vďaka rozvinutej propriocepcii dokážu futbalisti nohou trafiť loptu bez toho, aby sa na ňu museli pozerať. Tento šiesty zmysel však človek využíva aj v bežnom živote, napríklad keď presne vie, ako veľmi musí zatlačiť do dverí, aby sa otvorili. „Každý komplexný pohyb od skákania po šplhanie si vyžaduje vysokú úroveň propriocepcie,“ zdôraznil pre Guardian tréner parkouru Dan Edwardes.

Proprioceptory sú receptory nachádzajúce sa hlavne vo svaloch, šľachách a v kĺboch. Spolu s ostatnými zmyslovými systémami vysielajú mozgu informácie o polohe a pohybe jednotlivých častí tela, ako aj o prostredí. „Predstavte si, že ste roztiahli prsty na nohách. Vďaka proprioceptorom viete, že sú od seba aj bez toho, aby ste sa na ne pozreli,“ vysvetlila doktorka Milica McDowellová. Okrem toho ľuďom pomáhajú odhadnúť váhu predmetov či vnímať zmeny povrchu, po ktorom kráčajú.

Propriocepciu môžu zhoršovať niektoré zdravotné problémy vrátane mŕtvice, neurologických porúch či dokonca cukrovky. Svoju úlohu zohráva aj vek. „S pribúdajúcimi rokmi zvyknú proprioceptívne schopnosti klesať, čo zvyšuje riziko pádov a zníženej koordinácie,“ dodala McDowellová.

Vedci odhalili, že propriocepciu si dokážu ľudia udržať či dokonca zlepšiť pár jednoduchými cvikmi. „Úplne stačí, keď budete počas umývania zubov alebo telefonovania stáť na jednej nohe. Je to jedna z najjednoduchších vecí, ktoré môžete urobiť,“ vysvetlil fyzioterapeut Calum Fraser. Zlepšiť propriocepciu pomôže aj vykonávanie pohybov so zavretými očami.

Ľudia, ktorí radi chodia do posilňovne, môžu do tréningu zaradiť cviky s vlastnou váhou, kettlebellmi či jednoručkami. „Vyskúšajte plank alebo zdvíhanie nôh, ktoré precvičujú stabilitu jadra. Silné jadro pomáha zlepšovať držanie tela a proprioceptívne schopnosti,“ dodal fyzioterapeut. Tým pokročilejším odporučil vyskúšať plyometrické cviky, akými sú drepy s výskokom či kľuky s tlesknutím, ktoré posilňujú schopnosť svalov rýchlo reagovať na zmeny polohy. Dobrým nápadom je aj pilates, keďže pomáha so zlepšovaním koordinácie.

Ďalšie dôležité správy

Pri výbere športu často podliehame tomu, čo je aktuálne in a zabúdame, akí vlastne sme a čo je pre nás vhodné.
Neprehliadnite

Mýtus o cvičení a chudnutí. Koľko je potrebné športovať, aby človek schudol?