Nemci pristupujú k zaujímavému experimentu v snahe docieliť oživenie svojej stagnujúcej ekonomiky. Šesťmesačný program, ktorý spustia 1. februára, poskytne stovkám zamestnancov každý týždeň deň voľna, pričom im zostane plná mzda. Štúdia si kladie za cieľ zistiť, či majú odbory pravdu v tom, že zamestnanci by mohli byť nielen zdravší a šťastnejší, ale aj produktívnejší, uvádza Bloomberg.
„Som absolútne presvedčený, že investície do tohto typu práce sa vyplácajú, pretože zvyšujú pohodu, motiváciu a následne aj efektivitu,“ povedal Sören Fricke, spoluzakladateľ Solidsense, jednej zo 45 spoločností, ktoré sa zúčastnili pilotného projektu. „Ak bude štvordňový týždeň fungovať, nebude nás z dlhodobého hľadiska nič stáť.“
Na nemeckom trhu práce vládne nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, čo vyvíja tlak na spoločnosti, aby doplnili početné stavy. Nerovnováha vyvoláva napätie medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Nemeckí rušňovodiči vstúpili minulý týždeň do šesťdňového štrajku a žiadajú, aby Deutsche Bahn skrátila pracovný týždeň z 38 na 35 hodín bez akéhokoľvek zníženia mzdy.
Stavebný sektor požaduje zvýšenie miezd o viac ako 20 percent pre mnohých zo svojich 930-tisíc zamestnancov. Niektorí ekonómovia však varujú, že by to mohlo viesť k zvýšeniu inflácie.
Podľa prieskumu priemyselnej loby z minulého roka polovica nemeckých spoločností nie je aspoň čiastočne schopná zaplniť voľné pracovné miesta. Softvérový gigant SAP prestal v roku 2022 od uchádzačov o zamestnanie požadovať vysokoškolské vzdelanie, zatiaľ čo realitná firma Vonovia minulý rok naverbovala ľudí z Kolumbie, aby sa vyrovnala s nedostatkom pracovnej sily.
A problém sa bude ešte zhoršovať: očakáva sa, že do roku 2035 odíde z nemeckého pracovného trhu viac ako sedem miliónov ľudí, keďže pôrodnosť a imigrácia nestíhajú držať krok so starnutím populácie.
Nemecko má síce najväčšiu ekonomickú produkciu v Európe, nedostatok investícií do inovácií a digitalizácie však bránia zvýšeniu produktivity. Podľa ekonóma Inštitútu pre výskum trhu práce v Norimbergu Enza Webera je nepravdepodobné, že by nemeckí pracovníci bez zlepšení v týchto oblastiach zaznamenali výrazné zvýšenie produktivity jednoduchým skrátením pracovného času.