Hovorí sa, že beh ničí kolená. Podľa lektora fyziológie Richarda Blagrovea je to mýtus. Štúdie odhalili, že rekreační a profesionálni bežci majú oveľa nižšiu pravdepodobnosť rozvoja chronickej bolesti v kolenách (osteoartritídy) v porovnaní s ľuďmi, ktorí nebehajú.
Analýza 25 výskumov, ktorých sa dokopy zúčastnilo približne 115-tisíc respondentov, naznačuje, že beh môže bedrá a kolená, naopak, chrániť. Pohyb síce spôsobuje drobné poškodenie svalov, šliach, kostí a chrupaviek, no zároveň podporuje ich obnovu, vďaka čomu ich aj posilňuje.
Situácia však nie je taká jednoduchá, píše Guardian. Krátkodobé zranenia kolien sú u bežcov bežné. S patelofemorálnym syndrómom, ktorý sa prejavuje bolesťou v bezprostrednej blízkosti jabĺčka, sa aspoň raz za život stretnú mnohí z nich. Podľa analyzovaných štúdii potrápi 14 až 42 percent bežcov v závislosti od skúmanej podskupiny. Príčinou tejto bolesti sú často nesprávna technika behu, nevhodná obuv alebo príliš rýchle zvyšovanie trvania či intenzity behu. Najčastejšie sa týchto chýb dopúšťajú začiatočníci. Vyvolať ju ale môže akékoľvek opakované zaťažovanie kolien vrátane manuálnej práce.
Odborníci začiatočníkom odporúčajú začať zľahka. Úplne stačí, keď pri behu zvolia pomalšie tempo, kratšie vzdialenosti a doprajú si medzi tréningmi dlhšie prestávky. Ak ich predsa len začnú pobolievať kolená, netreba panikáriť. „Stačí trocha odpočinku a človek sa z bolesti pomerne rýchlo zotaví,“ dodal Blagrove.