Nie všetci milionári či ľudia, ktorí sú v práci najšťastnejší, sú sebavedomí a vynikajú v riešení problémov. Ich výhodou je sebareflexia, prezradila v článku pre portál CNBC neurovedkyňa Juliette Hanová z Harvardu.
Mnoho ľudí si myslí, že sebareflexia je iba o chápaní pocitov a zlých vlastností. Jej súčasťou je však aj objavovanie silných stránok, poznamenala Hanová. Vedci zistili, že rozvoj sebareflexie pomáha zvyšovať kreativitu, robiť rozumnejšie rozhodnutia, zlepšovať komunikáciu a vytvárať silnejšie vzťahy.
Vďaka týmto trom tipom dokážete podľa Hanovej lepšie identifikovať svoje silné stránky a ďalej rozvíjať schopnosť sebareflexie:
1. Zamyslite sa nad svojimi záujmami a schopnosťami
Čo vám ide od ruky? Čo vás baví? Toto sú dve najdôležitejšie otázky, ktoré by ste sa samých seba mali v súvislosti s prácou opýtať. Je jedno, či začínate na novej pozícii alebo trpíte syndrómom vyhorenia.
„Baví vás šéfovať tímu alebo skôr analyzovať dáta? Odpoveď na tieto otázky vám pomôže identifikovať úlohy, ktoré nemáte problém robiť zas a znova,“ vysvetlila neurovedkyňa. Keď ich spoznáte, dokážete lepšie určiť, na ktoré projekty sa v práci máte zamerať.
2. Požiadajte kolegov a nadriadených o spätnú väzbu
Hanová radí opýtať sa na najbližšej porade jednoduchú otázku: „Mohli by ste mi povedať konkrétnu situáciu, keď som vám bol v práci nápomocný?“
Odpoveď na ňu vám odhalí, aký máte vplyv na kolegov či to, ako vás vnímajú. Vďaka tomu zistíte, na akých zručnostiach ešte musíte popracovať. „Niekedy si svoje silné stránky uvedomíme až vtedy, keď sa na ne pozrieme očami druhých ľudí,“ dodala Hanová.
3. Nastavte si ciele a sledujte, či napredujete
Keď zistíte, ktoré zručnosti chcete zlepšiť či začať v práci uplatňovať, je nutné nastaviť si ciele a odsledovať si progres. Vďaka tomu budete viac motivovaný a budete pracovať efektívnejšie.
Hanová upozorňuje, aby ste sa nenechali odradiť tým, že výsledky začnú byť viditeľné až po nejakom čase.