Portál BBC priniesol podrobnosti prípadu moderného otroctva, ktorého obete z Čiech boli v Británii nútené pracovať v McDonald's a závode dodávajúcom pekárenské výrobky do veľkých supermarketov vrátane Asda, Co-op, M&S, Sainsbury’s, Tesco a Waitrose.
Britské súdy už v trestných procesoch odsúdili šiestich členov rodinného gangu z Českej republiky, ktorý obchoduje s ľuďmi. Deväť obetí muselo pracovať v pobočke McDonald's v Caxtone v Cambridgeshire. Deviati pracovali aj vo firme vyrábajúcej pita chlieb, ktorá produkty dodávala do supermarketov. Celkovo bolo obetí 16, pretože niektoré pracovali v oboch prevádzkach.
Väčšinou išlo o ľudí, ktorí žili na ulici alebo bojovali so závislosťou. Po príchode do Británie zarábali aspoň zákonnú minimálnu mzdu, no gang si nechával väčšiu časť príjmu pre seba. Zatiaľ čo obete museli vyžiť z niekoľkých libier na deň a tlačili sa v neľudských podmienkach v prívese alebo kôlni, ich práca financovala gangu nákup luxusných áut, šperkov a nehnuteľností v Českej republike.
Niektorým obetiam sa opakovanie podarilo ujsť domov do Čiech, no gang ich vždy vypátral a prepašoval späť do Veľkej Británie. Podľa informácií BBC sa ich vykorisťovanie skončilo v októbri 2019, keď obete kontaktovali políciu v Českej republike, a tá následne zalarmovala kolegov v Británii. Portál uviedol, že zamestnávatelia prehliadali známky moderného otroctva najmenej štyri roky. K tomuto záveru dospel po tom, čo nahliadol do právnych dokumentov zo súdneho procesu a vyspovedal tri z obetí.
Gang viedli bratia Ernest a Zdeněk Dřevěňákovci, ktorí konfiškovali pasy všetkých svojich obetí a udržiavali si nad nimi kontrolou prostredníctvom zastrašovania a násilia. „Báli sme sa. Ak by sme aj ušli domov, Ernest poznal polovicu mesta,“ uviedol Pavel, ktorý je jednou z obetí českého gangu. Priekupníci sa k nim správali ako k dobytku. Dávali im len toľko jedla, aby ich udržali nažive, podotkla detektívka Melanie Lillywhite. Gang navyše obete monitoroval kamerami a bránil im používať mobily aj internet. Vyberal si najmä takých ľudí, ktorí nehovorili po anglicky.
McDonald's UK po prevalení prípadu uviedol, že zlepšil systémy na odhaľovanie „potenciálnych rizík“. Britský maloobchodný zväz uviedol, že jeho členovia sa z prípadu poučia.