Pripravovanie prezentácií v PowerPointe, ktoré často zaberie aj celú noc. Nahadzovanie čísel do excelových tabuliek. Dolaďovanie jazyka a štylistika v dokumentoch, ktoré si možno nikto nikdy ani neprečíta. Takáto mravčia práca je už dlho súčasťou investičného bankovníctva, no aj tak každoročne láka tisíce mladých ľudí s prísľubom prestíže a platu, uvádza The New York Times.
Až doteraz. Na Wall Street sa prediera generatívna umelá inteligencia (AI) – technológia, ktorá svojou schopnosťou produkovať a spracovávať nové údaje dokáže doplniť, ale aj nahradiť celé rady pracovníkov.
Bezprostredne ohrozené pozície sú tie, ktoré vykonávajú analytici na spodnej priečke v oblasti investičného bankovníctva. Venujú nekonečné hodiny tomu, aby sa naučili základy podnikových financií, vrátane zložitosti fúzií, verejných ponúk a obchodov s dlhopismi. Teraz však už veľkú časť tejto práce dokáže rýchlo a s podstatne menšou námahou vykonať AI.
„Štruktúra týchto pracovných miest zostala do značnej miery nezmenená prinajmenšom desať rokov,“ povedala vedúca laboratória Behavioral Science Lab BCG Julia Dharová, ktorá zároveň pôsobí ako konzultantka veľkých bánk experimentujúcich s AI. Nevyhnutná otázka, ako povedala, znie: „Potrebujeme menej analytikov?“.
Vrcholní manažéri Goldman Sachs, Morgan Stanley a ďalších bánk podľa kuloárnych informácií uvažujú o tom, do akej miery môžu znížiť svoje stavy analytikov. Niektorí navrhli, že by mohli obmedziť obsadzovanie nižších pozícií investičného bankovníctva až o dve tretiny, alebo týmto zamestnancom znížiť platy.
„Jednoduchý nápad je nahradiť juniorov nástrojmi AI,“ povedal strategický riaditeľ Deutsche Bank pre technológie, dáta a inovácie Christoph Rabenseifner, hoci dodal, že ľudská účasť bude naďalej nevyhnutná.
Oficiálne však zástupcovia Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank a ďalších uviedli, že je priskoro komentovať konkrétne zmeny v zamestnaneckej štruktúre. Poradenský gigant Accenture odhadol, že AI by mohla nahradiť alebo doplniť takmer tri štvrtiny pracovného času zamestnancov bánk v celom odvetví.
Ničnerobením za rok zarobil takmer 80-tisíc eur. Klienti si cenu za jeho služby určujú sami
Štyridsaťjedenročný Japonec ponúka riešenie na jednu z pandémií 21. storočia. Ročne eviduje približne tisíc žiadostí