Politici by sa mali prestať obávať z dôvodu morálky alebo politických konzekvencií a mali by zvážiť radikálne prehodnotenie svojich protidrogových zákonov vrátane dekriminalizácie drog s cieľom chrániť verejné zdravie, povedala pre Politico bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková.
Jej vyjadrenia prišli krátko pred vydaním správy, z ktorej vyplýva, že svetu sa nedarí znižovať prípady HIV a vírusovej hepatitídy u ľudí, ktorí užívajú drogy vnútrožilne. H. Clarková je presvedčená, že opatrenia, ako sú miestnosti na užívanie drog, výmena ihiel a dekriminalizácia, pomôžu dosiahnuť pokrok v boji proti týmto infekčným chorobám.
„Ak sa nebudeme zaoberať tým, čo predstavuje riziko, tak chorobu nikdy neporazíme,“ povedala bývala novozélandská premiérka. „Takže musíte byť veľmi, veľmi pragmatickí, odložte akúkoľvek morálku, akékoľvek problémy, ktoré máte, bokom, pretože to stojí v ceste vyrovnania sa s výzvou spoločnosti v oblasti týchto chorôb.“
Stredajšia správa Globálnej komisie pre drogovú politiku, ktorej H. Clarková predsedá, vyzýva krajiny, aby dekriminalizovali užívanie a držbu drog na osobné použitie s cieľom znížiť súvisiace zdravotné riziká.
Škótsko, ktoré má najvyššiu mieru úmrtnosti na drogy v Európe, nedávno schválilo prvú miestnosť na užívanie drog v Spojenom kráľovstve. Prokurátori boli uzrozumení s tým, že stíhanie užívateľov v tomto priestore „nebude vo verejnom záujme“. To všetko sa podarilo napriek odporu britskej vlády.
„Myslím si, že si to vyžaduje, aby sa politickí lídri rýchlo zorientovali v realite,“ povedala H. Clarková. Ako príklad uviedla Nový Zéland, Švajčiarsko a Portugalsko, teda krajiny, ktoré liberalizovali drogovú politiku – a tento prístup si zachovali napriek zmenám vo vláde. „Ak to funguje, ľudia sa toho budú držať,“ dodala.
Zistenia Globálnej komisie zároveň odhaľujú, že prevalencia HIV a infekcie hepatitídou C u užívateľov drog je najvyššia vo východnej Európe. Viac ako tretina užívateľov je HIV pozitívnych a 48 percent má aktuálne infekciu hepatitídou C, ktorá má za následok zápal pečene.
Hoci Organizácia Spojených národov stanovila ciele vyrovnať sa s vírusom HIV a hepatitídou do roku 2030. V správe sa takisto uvádza, že „pokračujúce zlyhávanie v tomto smere zmarí globálne úsilie“.
H. Clarková povedala: „Ak chceme dosiahnuť ciele na elimináciu týchto vírusových ochorení ako hrozieb pre verejné zdravie, musíme prejsť k niektorým kľúčovým problémom, ktorými sú nedostatočný prístup k službám a liečbe, ale aj kriminalizácia a celá stigma, ktorá je s tým spojená.“